Irak’ta Sadr yanlıları yeniden Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor

Irak'ta şiir lider Mukteda es-Sadr yanlıları bir kez daha beton blokları aşarak diplomatik temsilcilikler ile hükümet kurumlarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye girmeye çalışıyor.

Irak’ta Sadr yanlıları yeniden Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarının protesto gösterileri yeniden başladı.  Sadr destekçileri, diplomatik temsilcilikler ile hükümet kurumlarının bulunduğu Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor. Polis ise gaz bombası ile müdahalede bulunuyor.

Göstericiler, parlamento ve Federal Mahkeme’nin feshedilmesini talep ediyor. Sadr yanlıları, Şii tarafların oluşturduğu Koordinasyon Çerçevesi’nin aday gösterdiği Muhammed Şiya es-Sudani’nin başbakanlığına ve Nuri Maliki’ye karşı çıkıyor.

Bağdat’ta tansiyonun yüksek olduğunu aktaran Kurdistan24 televizyonu, çok sayıda güvenlik gücünün kentte teyakkuza geçtiğini duyurdu.

Öte yandan Ammar el-Hekim liderliğindeki Ulusal Hikmet Hareketi’nin ofisleri de göstericilerin hedefi oldu. Göstericiler ofisleri basarak kapattı.

PARLAMENTOYA GİRMİŞLERDİ 

Sadr yanlıları geçtiğimiz günlerde de Irak Parlamentosu’na girmişti. Sadr’ın çağrısı üzerine göstericiler geri çekilmişti.

Göstericilerin çekilmesinin ardından Nuri Maliki Yeşil Bölge’de elinde silahla dolaşarak poz vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER