İlham Ahmed: ABD Kürtlere Suriye'de kalma sözü verdi

Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, 'ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğini' söyledi. Washington temaslarını değerlendiren Ahmed, "Kalacaklarını ve çekilmeyeceklerini söylediler" dedi.

İlham Ahmed: ABD Kürtlere Suriye'de kalma sözü verdi

Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı İlham Ahmed, ABD'nin Suriye'deki askerlerini çekmeyeceğini söyledi. Washington'daki temaslarının ardından Reuters ajansıyla bir söyleşi yapan Ahmed, "Suriye'de kalacaklarını ve çekilmeyeceklerini söylediler. IŞİD'le savaşmaya devam edecekler" dedi.

Ahmed, Beyaz Saray'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon temsilcileriyle geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği görüşmelerde, 'Washington'ın Kürtlere Suriye'de kalma yönünde açık bir söz verdiğini' belirtti. Buna göre ABD, IŞİD'i yok etmek, altyapı inşası ve iç savaşa siyasi çözüm arayışında bir aktör olarak kalabilmek adına Suriye'de asker bulundurmaya devam edecek.

"Bize IŞİD'i yok etmek için ne gerekiyorsa yapma ve Kuzeydoğu Suriye'de altyapı inşa etmek için çalışma sözü verdiler" diyen İlham Ahmed, "Suriye'de kalacaklarını ve çekilmeyeceklerini, IŞİD'le savaşmaya devam edeceklerini söylediler. Trump döneminde ve Afganistan'dan çekilme sırasında net değillerdi fakat bu sefer her şeyi netleştirdiler" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER