Brezilya'da sel ve toprak kayması: Ölenlerin sayısı 150'yi geçti

Brezilya’da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 152'ye çıktığı, 165 kişi için ise kayıp ihbarı yapıldığı belirtildi. 967 kişinin de sığınaklarda olduğu bildirildi.

Brezilya'da sel ve toprak kayması: Ölenlerin sayısı 150'yi geçti

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletindeki sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 152'ye yükseldi.

Rio de Janeiro'nun dağlık bölgesi Petropolis kentinde meydana gelen sel ve toprak kaymalarının ardından yaklaşık 500 itfaiyecinin görev aldığı arama kurtarma çalışmaları kapalı ve yer yer yağışlı havaya rağmen devam ediyor.

Euronews’in aktardığı habere göre sel ve toprak kaymaları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 152'ye çıktığı, 165 kişi için kayıp ihbarı yapıldığı ve 967 kişinin sığınaklarda olduğu bildirildi.

ASKERER VE GÖNÜLLÜLER BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Kentin 51 noktasında çalışan askerler ile gönüllülerin de katıldığı ekipler yağışlı ve nemli hava nedeniyle yeniden toprak kaymaları yaşanmasından endişe ediyor.

NE OLMUŞTU?

Rio de Janeiro'nun dağlık bölgesi Petropolis'te 15 Şubat'ta meydana gelen şiddetli yağışların ardından sokakları, parkları, marketleri sel basmış, arabalar ve otobüsler su altında kalarak sürüklenmişti.

Eyalet Valisi Claudio Castro, bölgenin 1932’den bu yana en şiddetli yağışa maruz kaldığını söylemişti.

Çok sayıda heyelanın ardından onlarca evin yıkıldığı Petropolis'e şubat ayının tamamında beklenen yağışın 6 saatte yağdığı duyurulmuştu.

Şehirde 2011'de yaşanan ve trajediye dönüşen sel felaketinde 900'den fazla kişi ölmüş, 100'den fazla kişi kaybolmuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER