MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı yazılı açıklama siyaseti hareketlendirdi. Bahçeli’nin bu açıklamayla kime ne mesaj verdiği tartışmalara neden oldu. Karar yazarı İsmet Berkan, Bahçeli’nin açıklamasını “muhtıra” olarak nitelendirdi ve muhatabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

İsmet Berkan, “Bahçeli’nin yayınladığı açıklama her bakımdan ‘muhtıra’ diye nitelenmeyi hak ediyor, çünkü sahiden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iki konuda ‘ihtar ediyor’ MHP lideri. Konulardan biri Sinan Ateş cinayeti meselesi. Malum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün iki önemli temas yaptı. Bu temaslardan birincisi Özgür Özel’le görüşmesiydi, ikincisi ise öldürülen Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve kızlarıyla olan buluşmaydı” ifadelerini kullandı.

İsmet Berkan’ın yazısı şöyle:

“Bana soracak olursanız Bahçeli’yi esas kızdıran durum, görüşmenin Ayşe Ateş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında olması değil, görüşmede merhum Sinan Ateş’in kızlarının da bulunması ve dün Ayşe Ateş’in açıkladığı kadarıyla Cumhurbaşkanı’nın esas olarak küçük kızlarla konuşmuş olması.

Kuşkusuz aramızda Tayyip Erdoğan’ı en iyi tanıyan isimlerden biri Devlet Bahçeli. Erdoğan’ın babalarının neden ve kimler tarafından öldürüldüğünü merak eden küçük kızların sorularından duygusal olarak çok etkilenmiş olacağını o tahmin ediyor.

Bence Bahçeli’yi bu muhtırayı yayınlamaya iten esas şey, Ayşe Ateş’in dün Erdoğan görüşmesi hakkında yaptığı açıklamalar. Onları okuyunca bu metni yazdı veya yazdırdı MHP lideri.

Özel Harekat Başkanı, Bahçeli’nin elini öptü Özel Harekat Başkanı, Bahçeli’nin elini öptü

Bahçeli’nin ihtarının ikinci konusu veya ihtarında kullandığı esas koz ise Ak Parti ile CHP arasında bir ittifak arayışı olduğuna dair kendi kafasında kurduğu komplo teorisi.

Evet Bahçeli haklı, Ak Parti içinde yola MHP ile devam etmek istemeyen, hatta ‘MHP’den kurtulmalıyız’ diye konuşan bir kesim var ama bu konuda tek karar vericinin Tayyip Erdoğan olduğunu o da biliyor, biz de…

‘ERDOĞAN GEREKİRSE ONLARI PARTİDEN UZAKLAŞTIRIR’

Erdoğan gerekirse, ‘MHP’den kurtulmalıyız’ diyenleri partisinden uzaklaştırıp MHP ile yoluna devam eder. Geçmişte bu eleştiriyi Ahmet Davutoğlu yaptı, sonunda Davutoğlu gitti, MHP kaldı.

Oysa, Cumhurbaşkanı’nın önceki günkü CHP ziyareti öyle çok da iyi geçmiş bir ziyaret değildi. Yapılan açıklamalardan, son görüşmenin iki liderin Mayıs ayındaki ilk görüşmesine göre daha tartışmalı geçtiği, en azından Mayıs ayındaki görüşme kadar meyve vermeyeceği anlaşılıyor. Ama Bahçeli görüşmenin içeriğinden çok anlaşılan Sabah gazetesi ve Hürriyet gazetesinin görüşmeyi yansıtma biçimine bakıyor ve kendince sonuçlar çıkarıyor.

Peki ne yapıyor?

‘Ben Cumhur İttifakına bağlıyım’ diyor, ‘Erdoğan istediğiyle görüşebilir’ diyor, ‘Yasalara oy vermeye devam edeceğiz’ diyor ama bir yandan da Ak Parti ile CHP arasında bir ittifak oluştuğunu düşünüyor. Yani ‘Cumhur İttifakı’nı ben bozmam ama sen bozuyorsun’ diyor.

Peki bu muhtıranın Bahçeli’nin arzuladığı gibi sonuç alması için ne yapması gerekiyor Erdoğan’ın?

Sinan Ateş cinayetinin ucunu bırakması ve CHP ile olan temaslarını da kesmesi, 31 Mart öncesindeki, hatta hatta 28 Mayıs 2023 öncesinde Erdoğan olması gerekiyor yeniden.”