42 yıl hapis cezası verilen Demirtaş: Selçuk Başkan'ın morali bozuktu; ona saz çaldım, halay çektik 42 yıl hapis cezası verilen Demirtaş: Selçuk Başkan'ın morali bozuktu; ona saz çaldım, halay çektik

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) 906 oy farkı ile birinci parti olduğu Xelfetî'de (Halfeti) AKP'nin itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. AKP usulsüz oy kullanımı ve geçersiz sayılan oyları gerekçe göstererek 2 Nisan'da İlçe Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. Kurul, itirazı usulden reddetti. AKP itirazını İl Seçim Kurulu'na taşıdı. İl Seçim Kurulu itirazı kabul ederek seçimlerin yenilenmesine karar verdi. 

‘AYARLADIKLARI HAKİMLER İPTAL ETTİ’

Karara İl Seçim Kurulu önünde yapılan açıklama ile tepki gösterildi. Açıklamaya DEM Parti milletvekili Ömer Öcalan, Xelfetî Belediye Eşbaşkanları Mehmet Karayılan ve Saniye Bayram'ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan Ömer Öcalan, “31 Mart’tan şimdiye kadar bir mücadele yürütüyoruz. İlimizde bir irade tanımama ve seçimi tanımama hali var. Seçimi sabote ettiler. Halfeti İlçe Seçim Kurulunun AKP’nin yaptığı itirazı reddetmesi üzerine bugün İl Seçim Kurulu ayarlanmış bir şekilde Halfeti seçimleri de Hilvan seçimleri gibi iptal edilmiştir. Bir yandan mücadeleyi daha da büyütmeye çalışıyoruz. Demokratik bir çerçevede mücadele yürütmeye çalıyoruz. İl Seçim Kurulu Müdürü ile Halfeti’de orijinal oy pusulalarının nasıl temin ettiğini konuşuyoruz. Akşamdan önceden hazırladıkları oy pusulalarını sandıklara atmalarına rağmen seçimi farkla kazandık. Ancak ayarladıkları hakimlerin verdiği kararla seçim iptal edildi. Siverek’te AKP kazandı ve YRP itiraz etti oylar yeniden sayıldı ancak seçim iptal edilmedi. Ancak Hilvan ve Halfeti’de DEM Parti kazandığı ve AKP kaybettiği için seçim iptal edildi” dedi. 

‘YENİDEN KAZANACAĞIZ'

“Her ne olursa olsun ev ev dolaşıp seçimi yeniden kazanacağız” diyen Öcalan, devamında şunları söyledi: “Kimsenin moralini bozmasına hakkı yoktur. Halfeti ve Hilvan halkına borcumuz vardır. Bu borcu ödemeliyiz. Her yere gitmeliyiz. AKP ve diğer partilere oy vermiş vicdanlı insanlara da gitmeliyiz. Hep birlikte kenetlenerek hak, hakikat ve asalet yolunda ilerlemeliyiz. Bunlar öyle partidir ki 2018 seçimlerinde bir oy uğruna bir aileden üç kişiyi katlettiler. Kendi vekilleri garantiydi, Cumhurbaşkanlığı garanti değildi diye Şenyaşar ailesinden 3 kişiyi katlettiler. 6 yıldır Şenyaşar ailesi direniyor. Biz de onların bu direnişini Halfeti ve Hilvan direnişiyle taçlandıracağız" diye konuştu. 

MASABAŞINDA GASP ETMEK İSTİYORLAR 

Ardından konuşan Xelfetî Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Karayılan, “Halkımızın sandıktaki iradesi masa başında gasp edilmeye çalışılmıştır. Seçim günü AKP’nin adayı Şeref Albayrak yüzlerce insanla çetelik yaparak okullara girip halkı. İradesini gasp etmeye çalışmıştır. Aynı zamanda sandık görevlileri darp edilerek toplu oy kullanılmıştır. Biz bunu derhal oradaki yetkililere bildirmemize rağmen bu engellenmedi. Bu ekip 3-4 köye giderek hakkın iradesini gasp etti. Biz o çetenin arkasına düştük ve aklama kadar engellemeye çalıştık. Orjinal oy pusulasını sandığa atmaya müsaade gösteren İl Seçim Kuruludur. Asla ve asla yüreğinizde umudu yüzünüzde tebessümü eksik etmeyin. Direnmekten asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.