Wan’da yaşayan 15 yaşındaki M.K., Van Jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman çavuş K.K.'nın tecavüzüne maruz kaldı. 27 Eylül’de yaşanan olay, M.K.'nın yaşadıklarını ertesi gün okulda öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıktı. 

M.K.'nin başından geçenleri anlattığı öğretmeni, durumu hemen polise bildirdi. Olayla ilgili Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Çocuk İzlem Merkezi'nden (ÇİM) psikologlar eşliğinde M.K.'nin ifadesi alındı. Mağdur M.K., ifadesinde Van Jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman çavuş K.K.'nin  2022 yılının Eylül ayında sanal medya platformu üzerinden kendisiyle iletişime geçerek arkadaşlık kurmaya çalıştığını anlattı. M.K., sanal medya üzerinden arkadaşlık kurduğu uzman çavuşun 27 Eylül 2022 günü gece saat 01.00 sıralarında yaşadığı kırsal mahalleye gildiğini ve kendisini aracına bindirip Erçek Gölü kıyısına götürdüğünü söyledi. Çocuğun anlatımlarına göre; uzman çavuş K.K. burada kendisine cinsel istismarda bulunup darp etti. 

M.K. ifadesinde, “Yaşananlardan sonra hızlı yürüyemediğim için K.K. bana sinirlendi ve yerden aldığı taşla kafama vurdu. Yine boyun bölgeme tokat attı ve beni cinsel eyleme zorladı. Kafam, dizim ve ayaklarım yaralandı” dedi. 

AKRABASINAN TECAVÜZÜNE MARUZ KALDIĞINI DA ANLATTI

M.K., savcılık ifadesi sırasında 8 yaşından bu yana akrabası olan H.Y.'nin tecavüzüne uğradığını da anlattı. M.K., birçok kez H.Y. tarafından zorla alıkonarak tecavüzü uğradığını ve şiddet gördüğünü söyledi. 

M.K., bu anlatımlarına rağmen uzman çavuş K.K. ve akrabası H.Y.’den şikayetçi olmadı. M.K. faillerden şikayetçi olmama nedenini ise “akrabalarının telkinleri” olarak açıkladı. 

Savcı,“Basit yaralama”, "Reşit olmayanla cinsel ilişki", "Silahla yaralama" ve "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlamalarıyla K.K. ve H.Y.'nin ifadelerinin alınması talimatı verdi. 

UZMAN ÇAVUŞ ÇOCUKTAN ŞİKAYETÇİ OLDU 

Tuşba Merkez Jandarma Karakolu’nda ifadesi alınan uzman çavuş K.K., çocuk ile sanal medyada tanıştığını doğruladı. Ancak tecavüz ve şiddet suçlamalarını kabul etmedi. İfadesinin ardından serbest bırakılan uzman çavuş, çocuktan şikayetçi oldu. 

İfadesi alınan H.Y. ise, “Reşit olmayanla cinsel ilişki”, “Silahla yaralama” ve “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamalarıyla İstanbul’da tutuklandı. 

TAKİPSİZLİK KARARI 

Van Cumhuriyet Savcılığı yaşanan olaydan bir ay sonra uzman çavuş hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar vererek, dosyasını kapattı. Takipsizlik kararının gerekçesinde, “…suç tarihinde 15 yaşını tamamlamış olmasından ötürü reşit olmayanla cinsel ilişki suçu kapsamında değerlendirileceği, bu suçun takibinin şikayete bağlı olduğu, 15 yaşını doldurmuş olan ve şikayet hakkı kendinde olan mağdurun şüpheliden şikayetçi olmadığı söz konusu suç bakımından şikayetin bir soruşturma ve kovuşturma koşulu olduğu, somut olayda bu şartın gerçekleşmediği…” yer aldı. 

‘ŞİDDET’ SUÇLAMASINI DEĞERLENDİRİLMEYE GEREK GÖRMEDİ! 

Savcı, çocuğun hastaneden aldığı darp raporunu da dikkate almadı. Savcı, "Kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir durum olmadığı, basit tıbbi müdahale ile giderebilecek ölçüde hafif nitelikte olduğu, yüzde sabit iz yönünden değerlendirmeye ise mahal olmadığına (…) Şüphelinin taş ile kafasına vurduğu iddiası ile ilgili dosya kapsamında her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı, somut delilin yer almadığı, çocuğun ÇİM’de alınan ifadesinde sanıktan şikayetçi olmadığını beyan ettiği, basit yaralama suçunun takibinin şikayete tabi olduğu, suç tarihinde 15 yaşını doldurmuş olan ve şikayet hakkı kendisinde olan mağdurun şüpheliden şikayetçi olmadığı tüm soruşturma evraklarında anlaşılmakla ‘Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verilmiştir” diye kaydetti. 

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Van Gölü işgal ve tahribat sonucu yok oluyor! Van Gölü işgal ve tahribat sonucu yok oluyor!

Çocuğun avukatları, takipsizlik kararına karşı Van 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtiraz dilekçesinde olayın çocuğun rızasıyla gerçekleşmediği, çocuğun darp edildiği ve yaralandığı ifade edildi. Rıza ile gerçekleşen bir birliktelikte darp, cebir durumunun söz konusu olamayacağını ifade eden avukatlar, kişinin asker olarak görev yapmasının, müvekkilleri üzerinde korku yarattığını belirtti. 

Dilekçede, “Çocuğun 15 yaşından büyük olması nedeniyle rızasının ve şikayetçi olmama hakkının olduğu durumu ile alakalı savcılığın herhangi bir araştırma yapmadığı, mağdurun yaşı, şüphelinin konumu ve soruşturmaya konu suçun özellikleri nazara alındığında ayrıca büyük bir önem ve titizlikle dikkat edilmesi gereken, bu hususların hiçbirinde savcılık makamı herhangi bir araştırma ve inceleme yapmamıştır” denildi. 

İTİRAZ REDDEDİLDİ

İtirazları reddeden Van 3. Sulh Ceza Hakimliği, “…mağdurun yasal haklarının kullanımına ilişkin engel teşkil edecek ehliyeti ile ilgili olumsuz kanaat uyandıracak somut olgulara rastlanmadığı, soruşturmanın genişletilmesine yönelik eksik bir araştırma veya delillendirme yapılmadığı…” iddiasında bulundu.  

30 YIL CEZA VERİLDİ

Faillerden H.Y. hakkında ise, “Reşit olmayanla cinsel ilişki”, “Silahla yaralama” ve “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamalarıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava kapsamında Mart 2023’te H.Y.’ye 30 yıl hapis cezası verildi. 

İSTİNAF KARARI BOZDU

Gerekçeli kararın açıklamasının ardından dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Kararını açıklayan Van Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi,  yerel mahkemenin “yanlış kanun hükümlerini uyguladığına” karar vererek, düzeltilmesi için dosyayı tekrar mahkemeye gönderdi. Yeniden yapılan yargılamanın ilk duruşması ise 14 Aralık’ta görülecek.