CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in “Turquality Destek Programı” kapsamında sağlık turizmi markalarına verilen destekle ilgili Meclis’e önerge sundu. Gelen yanıtta, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Hastanesi’ne bugüne kadar 5.9 milyon TL’lik destek sağlandığı öğrenildi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ticaret Bakanlığı’nın “Turquality Destek Programı” kapsamında sağlık turizmi markalarına verilen destekle ilgili iddiaları TBMM’ye taşıdı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi veren Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Hastanesi’ne sağlanan desteklerin ayrıntılarının açıklanmasını talep etti.

BirGün’ün yer verdiği bilgilere göre; Emir’in soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, destek programı kapsamına alınacak yararlanıcının belirli bir iş yönetimi kalitesi, operasyonel mükemmellik düzeyi ve markalaşma potansiyeline sahip olması şartı arandığını belirterek, Medipol Hastanesi’nin 27 Kasım 2019 tarihinde marka destek programına dahil edildiğini ve bugüne kadar firmaya 5.9 milyon TL’lik destek sağlandığını açıkladı.

Koca’nın 2018 yılının temmuz ayında bakanlık koltuğuna oturduğunu hatırlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yanıtla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi Tavi’nin Avantajları Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi Tavi’nin Avantajları

“Yağlı ballı ihaleler, işler alınıyor dediğimizde de bize tepki gösteriyorlar”

“AKP’li bakanlar, genel müdürler, bürokratların hemen hepsi göreve gelir gelmez bir şekilde ya kendi firmalarına ya da yakınlarının, yandaşlarının firmalarına fayda sağlama, rant sağlama yollarını aramaya başlıyor ve bir şekilde bunun da yolunu buluyor. Yağlı ballı ihaleler, işler alınıyor dediğimizde de bize tepki gösteriyorlar. Ticaret Bakanı’nın yanıtından da anlıyoruz ki; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bakanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk işi, kurucusu olduğu hastaneye destek sağlamanın yollarını aramaya başlaması olmuş. Bir yıl içinde de Ticaret Bakanlığı’ndan destek almaya başlamışlar.

Bugüne kadar sağlanan destek de 5.9 milyon TL. 2019 yılından bu yana düşündüğümüzde bu paranın bugün çok daha fazla, milyonlarca TL’ye ulaştığını söyleyebiliriz. Bir bakanın, oturduğu bakanlık koltuğunu kullanarak kendi hastanesine milyonlarca TL’lik fayda sağlamış olması kesinlikle kabul edilemez ve bu desteğin ayrıntıları ilgili kurumlar tarafından derhal soruşturma konusu edilmelidir. Diğer yandan Ticaret Bakanı, toplam 13 adet sağlık turizmi sektörü markasının desteklerden faydalandığını söylemiş ancak kimlerin bu destekten yararlandığı sorumuzu da yanıtsız bırakmış. Ticaret Bakanını da şeffaf olmaya ve milyonlarca TL’lik desteklerin kimlere verildiğini açıklamaya davet ediyoruz.”