Meclis’in Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Dışişleri Bakanlığı bütçe toplantısında konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, YPG’nin terör örgütü olmadığını belirterek, bakan Hakan Fidan’a tepki gösterdi.

AB İLE SORUNLAR

Türkiye’nin Avrupa ile ciddi sıkıntılarının olduğunu ifade eden Çandar, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu anımsattı. Türkiye’nin AB’ye de girme konusunda sorunlar yaşadığını belirten Çandar, “Biz hukuk devleti olma yönünden sıkıntılar yaşarken, AİHM kararları yerine getirilmezken ve Anayasa’nın 153’üncü maddesi uygulanmadığı için yargı krizi ile karşı karşıya geldiğimiz bir noktada ilerleme sağlamamız pek mümkün görünmüyor” dedi.

GÖRÜŞMELERİ ANIMSATTI

Çandar, Türkiye’nin NATO ile de problemler yaşadığını belirtti. Çandar, “Karadeniz’de NATO ile sürtüşme halindeyiz. Suriye’de karşımızda Amerika’yı görüyoruz. Bir de Kürt karşıtlığı var. Ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın terör örgütü de deseniz bu Kürt karşıtlığıdır. Öyle olmasaydı PYD Liderini birden fazla kez Ankara’da ve İstanbul’da niye kabul ettik? Dışişlerinin en üst kademeleri ile niye görüştü? Terör örgütü temsilci olarak mı görüştü? Süleyman Şah türbesi 2015 yıllında, YPG’nin yardımı, işbirliği ile yer değiştirdi. Bu örgütler ne zaman ‘terör örgütü’ oldu? Birden terör örgütü mü oldu?” diye sordu.

‘DEĞİL TABİ’

Bu sırada, AKP’li vekillerin bulunduğu sıralarda, “Değiller mi?” sesleri yükseldi. Çandar da, “Değiller tabi” diye yanıt verdi. Çandar, “Türkiye ve Katar’dan başka kimse kabul etmiyor. Terör örgütü ise niye işbirliği yapıldı? Suriye’de ve bölgedeki politikamızı tepeden tırnağa değiştirirseniz müthiş bir gücü harekete geçirmiş olacaksınız” diye kaydetti.

‘BÖLÜCÜ SİZSİNİZ’

Van’da Abdullah Zeydan’ın mazbatasını iptal eden hakime terfi Van’da Abdullah Zeydan’ın mazbatasını iptal eden hakime terfi

Çandar’ın konuşmasını sürdüğü sırada AKP’lilerin müdahalesine devam etti. Bu nedenle HEDEP’li Nevroz Uysal, “Biz bölücü değiliz, bir arada yaşamayı anlatmaya çalışıyoruz. Biz bölücülüğü yapmıyoruz. Siz yapıyorsunuz. Çandar, “Anlamıyor musunuz? Birliği savunuyorum bölücülükle suçluyorsunuz” AKP’liler, “PKK’nin uzantılarına terör örgütü değil diyor” demesi üzerine, HEDEP’li Sezai Temelli de, “Kim Ankara’da ağırladı” diye sorarak, tepki gösterdi.

Ardından Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, HEDEP’lilere Anayasa’nın 3’üncü maddesini okudu. Muş, YPG ve PKK’nin eş olduğunu ve kurucusunun PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.

Muş, Çandar'ın sözlerini tam olarak anlamadığını ve bu nedenle tutanakları inceleyip o şekilde hareket edeceğini söylemesi dikkat çekti.