31 Mart Yerel Seçimleri'ne 5 gün kala kamuoyunun anketlere ilgisi de sürüyor. AREA Araştırma, 31 Mart yerel seçimleri öncesi üç büyükşehir Ankara, İstanbul ve İzmir’de anket yaptı. Seçmene “Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde oy tercihiniz ne olur?” diye soruldu.

Ankaralı seçmen yüzde 60,1 ile Mansur Yavaş diyor. Mal varlığı tartışmalalarıyla gündemden düşmeyen AKP adayı Turgut Altınok ise Yavaş'ın 30,5 puan gerisinde.

AREA Araştırma’nın 23- 26 Mart 2024 tarihleri arasında Ankara’nın tüm ilçelerinde ikamet eden, 18 ve daha yukarı yaştaki 3 bin dokuz kişi ile sahada tablet bilgisayar yardımıyla yüz yüze uygulanarak gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre Ankaralı seçmenin oy tercihinde ilk sırada yüzde 60,1 ile CHP’nin adayı mevcut ABB Başkanı Mansur Yavaş geliyor. Yavaş’ı yüzde 30,5 oy oranı ile AKP’nin adayı Turgut Altınok takip ediyor.

Anket çalışmasının Ankara’daki araştırmasında kararsız/ hiçbiri diyenlerin oranı yüzde 10,5 olarak tespit edildi ve sonuçlar geçerli oylar üzerinden hesaplandı.

gjnihfgxmaaviyk.png

İSTANBUL'DA 2,8 PUANLIK FARKLA İMAMOĞLU ÖNDE

AREA Araştırma’nın 23- 26 Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul’un tüm ilçelerinde ikamet eden, 18 ve daha yukarı yaştaki 3 bin 38 kişi ile sahada tablet bilgisayar yardımıyla yüz yüze gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre İstanbullu seçmenin oy tercihinde ilk sırada yüzde 42,8 ile mevcut İBB Başkanı ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu yer alıyor. İmamoğlu’nu yüzde 40 oyla AKP’nin adayı Murat Kurum, onu da yüzde 6,2 oy ile Yeniden Refah Partisi’nin adayı Mehmet Altınöz takip ediyor.

Anket çalışmasının İstanbul’daki araştırmasında kararsız/ hiçbiri diyenlerin oranı yüzde 12,6 olarak tespit edildi ve sonuçlar geçerli oylar üzerinden hesaplandı.

gjnihfmxqaa420e.png

İZMİR'DE 3.7'LİK PUAN FARKIYLA TUGAY ÖNDE

Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı

AREA Araştırma’nın 23- 26 Mart 2024 tarihleri arasında İzmir’in tüm ilçelerinde ikamet eden, 18 ve daha yukarı yaştaki 3 bin 66 kişi ile sahada tablet bilgisayar yardımıyla yüz yüze gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre İzmirli seçmenin oy tercihinde ilk sırada yüzde 42,4 ile CHP’nin adayı Cemil Tugay yer alıyor. Tugay’ı yüzde 38,7 ile AKP’nin adayı Hamza Dağ takip ederken onu da yüzde 8 oy ile İYİ Parti’nin adayı Ümit Özlale takip ediyor.

gjnihfkxyaedd-y.png

Anket çalışmasının İzmir’deki araştırmasında kararsız/ hiçbiri diyenlerin oranı yüzde 14,9 olarak tespit edildi ve sonuçlar geçerli oylar üzerinden hesaplandı.