Aort kapak hastalıkları, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ve tedavi edilmesi gereken durumlardır. Geleneksel olarak, aort kapağının değiştirilmesi için cerrahi müdahaleler yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda, Tavi adı verilen yenilikçi bir yöntem sayesinde ameliyatsız bir şekilde aort kapağı değişimi mümkün hale gelmiştir.

TAVI Yönteminin Avantajları

TAVI yöntemi, cerrahi müdahale gerektirmeden aort kapağının değişimini sağlayan bir tedavi şeklidir. Bu yöntem, göğüs açılmadan ve genel anestezi kullanılmadan gerçekleştirilir. Lokal anestezi ve hafif sedasyon ile uygulanan TAVI, özellikle cerrahi risk taşıyan hastalar için ideal bir seçenektir. İlk başlarda sadece ameliyat şansı olmayan hastalar için uygulanan bu yöntem, artık ameliyat riski yüksek ve orta derecede yüksek olan hastalarda da tercih edilmektedir.

Teknik Konteyner İle 660 Litre Plastik Çöp Konteyneri Satın Al Teknik Konteyner İle 660 Litre Plastik Çöp Konteyneri Satın Al

TAVI İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

TAVI işlemi, kasık atardamarından girilerek yapılır. Bu bölgeden yerleştirilen borucuk sayesinde kalbin aort kapağına ulaşılır ve bu borucuk içinde bulunan yeni kapak, aort kapağına monte edilir. Büyük bir stent üzerine monte edilen yeni kapak, doğru noktaya yerleştirildikten sonra, görüntüleme yöntemleri ile kontrol edilerek işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığı doğrulanır.

TAVI yöntemi, özellikle yaşı ilerlemiş veya çeşitli sağlık sorunları nedeniyle cerrahi müdahaleden kaçınan hastalar için büyük bir avantaj sağlar. Bu yöntemle hastalar, daha kısa sürede iyileşme gösterir ve günlük yaşamlarına daha hızlı dönebilirler. Prof Dr. Şükrü Akyüz gibi uzmanlar tarafından uygulanan TAVI yöntemi, aort kapak hastalıklarının tedavisinde çığır açan bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: https://www.sukruakyuz.com/tavi-yontemi/