Özgün müziğin sevilen sesi Ahmet Kaya, geçtiğimiz gün 23’üncü ölüm yıldönümünde anıldı.

Türkleri hala başka ses sanatçıları tarafından yeniden seslendirilen Kaya, 11 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreninde en iyi sanatçı ödülünü alırken ‘Karwan’ isimli bir Kürtçe şarkı yapacağını duyurmuş, büyük bir linçe maruz kalmıştı. Ahmet Kaya bu sebeple Fransa’ya iltica etmişti ve 16 Kasım 2000 tarihinde hayata gözlerini yumana kadar Fransa’da kalmıştı.

Selahattin Demirtaş’tan yeni roman geliyor Selahattin Demirtaş’tan yeni roman geliyor

‘AHMET KAYA SÖYLEDİ’ RAHATSIZLIĞI
Usta sanatçı, eşi Gülten Kaya ile birlikte yurtdışındayken ‘Hoşçakal Gözüm’ isimli albümünün kayıtlarını yaptığı sırada hayatını kaybetti.

Sabah’tan Tuba Kalçık’ın haberine göre, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, ses rengi ve tonlamasıyla protest şarkılar seslendiren İsmail Yılmaz isimli şarkıcıyı avukatlarına verdiği talimat ile dava açmaya hazırlanıyor. Yılmaz’ın yaptığı açıklamaların sosyal medyada eşinin görselleri üzerine yerleştirilip paylaşılması ve ‘Ahmet Kaya söyledi’ algısı oluşmasından ötürü rahatsızlık duyan Gülten Kaya, bu durumdan sürekli huzursuzluk yaşadıklarını bildirdi.

Sahte-Ahmet-Kayaya-dava.1

ŞARKILARI İZİNSİZ KULLANDIĞI TESCİLLENDİ
Öte yandan daha önce, Gülten Kaya ile kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk, Özgür Tüzer’e karşı açtığı tespit davasını kazandı. Tüzer’in şarkıları izinsiz seslendirdiği tescillenmiş oldu.

Akşam‘dan Neslihan Keskin’in haberine göre, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ile kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk, İki Gözüm: Ahmet filminin başrolü olan Özgür Tüzer’e 3 yıl önce tespit davası açmıştı. Kaya’nın mirasçıları, ‘İki Gözüm: Ahmet’ adlı filmde Özgür Tüzer’in Ahmet Kaya’yı canlandırdığını ve şarkıları izinsiz seslendirdiğini öne sürerek, mahkemeden şarkıların seslendirilmemesinin ve haksız eylemin tespitini istemişlerdi.

Mahkeme, Özgür Tüzer’in YouTube kanalı ve sosyal paylaşım sitelerinde Ahmet Kaya’nın eserlerini seslendirdiğine, bu eyleminin Ahmet Kaya’nın ailesinin eser sahipliğine tecavüz teşkil ettiğine karar verdi.