Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Ereban beldesinde 19 Ekim 2023’te Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu bir soruşturma kapsamında, "örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan 78 yaşındaki Emin Soyal (Mela), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 

Görme, işitme kaybı, kalp yetmezliği, KOAH hastalığı gibi sağlık sorunları ve yüzde 91 engelli raporu olmasına rağmen gözaltına alınan Soyal, 23 Ekim 2023’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Avukatlarının tutuklanmasına yaptığı itiraz üzerine Soyal, 6 Kasım 2023’te tahliye edildi. 

Diyarbakır’da bir otomobile düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı Diyarbakır’da bir otomobile düzenlenen silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

‘KÜRT OLDUĞUM İÇİN PİŞMAN MI OLACAĞIM?’ 

Cezaevinden çıktıktan sonra ajansımıza konuşan Soyal, tutsak edilen arkadaşlarını geride bırakmanın üzüntüsünü yaşadığını ifade ederek, “Tutuklandığım zaman üzülmedim. Bu yaşımdan sonra Kürt olduğum için pişman mı olacağım? Pişman değilim. Cezaevinden içim buruk çıktım. Çünkü arkadaşlarımı arkamda bıraktım. Bundan daha büyük bir zulüm var mı?” dedi. 

Sağlık sorunlarından ötürü bir aydır Êlih’te özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Soyal, yaşamını yitirdi. Yapılan otopsi işlemlerinin ardından memleketi Ereban’a getirilen Soyal’ın cenazesi sevenlerinin katılımıyla toprağa verildi.