Zafer işareti yaptığı için Türkiye’de  futboldan men edilen eski Amedspor'lu futbolcu Deniz Naki, gündeme ilişkin Merih Demiral'a ve yaptığı Bozkurt işaretine dair açıklamalarda bulundu. Naki, “İki işaretin aynı anlama geldiğini ifade etmek abesle iştigaldır. Bu fark akla kara kadar farklı dünyaları ifade etmektedir. Zafer işareti tarihin beyaz sayfasında halkların barış ve özgürlük umudu iken, Bozkurt işareti halkların boğazlaşmasını, dar ideolojik kalıpları, kan ve gözyaşı ile tarihin kara sayfasında yer edinmiştir” dedi.

 “Zafer işareti ile bozkurt işareti aynı anlama gelmez”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Naki şu ifadeleri kullandı:

"Yüreği barış, demokrasi ve özgürlükten yana çarpan kamuoyunun dikkatine...

Bir milli maç sonrası bir futbolcunun attığı golden sonra yaptığı ve ırkçılıkla özdeşleşmiş bir işaretin benim yıllar önce yaptığım işaretle kıyaslanması üzerine bir açıklama yapmam kaçınılmaz bir hal almıştır.

Söz konusu futbolcunun yaptığı işaret tekçiliği, başka halkların ret ve inkarını, nasyonalizmi, ırkçılığı esas alıyorken; benim yaptığım işaret ise barışı, özgürlüğü, halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi çağrıştırdığını bütün uluslararası toplum bilir.

Bozkurt işareti dar ve ideolojik ulusçuluğu esas almış olan dar bir siyasi çevreyi ilgilendiriyorken, Zafer işaretinin ise Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar bütün dünyada barış, kardeşlik, ve özgürlük talep edenlerin işareti olduğunu aklıselim ve vicdanlı herkes bilir.

İki işaretin aynı anlama geldiğini ifade etmek abesle iştigaldır. Bu fark akla kara kadar farklı dünyaları ifade etmektedir.

Zafer işareti tarihin beyaz sayfasında halkların barış ve özgürlük umudu iken, Bozkurt işareti halkların boğazlaşmasını, dar ideolojik kalıpları, kan ve gözyaşı ile tarihin kara sayfasında yer edinmiştir.

Spor ve futbol bizler için çoğulculuk, farklılıklarla birlikte zenginlik, barış, kardeşlik ve enternasyonalizmdir.

Bu çerçevede bu ırkçı sembolü normalleştirmeye çalışan ve bunu, beni terörize ederek gerçekleştireceğini sanan alçakları lanetliyor, yeşil sahaların faşizme mezar olmasını temenni ediyorum.”

Amedspor dünyaca ünlü yıldızı transfer etti Amedspor dünyaca ünlü yıldızı transfer etti

DENİZ NAKİ TÜRKİYE'DE FUTBOLDAN ÖMÜR BOYU MEN EDİLMİŞTİ

2013/14 sezonunda Gençlerbirliği'nde oynayan Deniz Naki, Kobani olayları sırasında yaptığı açıklamalardan dolayı Ankara'da saldırıya uğramıştı. 2014'te bu takımla sözleşmesi karşılıklı feshedilmişti.

Amedspor'a transfer olan Naki hakkında; Sur, Yüksekova, Nusaybin ve Cizre'de yaşanan Hendek olayları döneminde sosyal medyada yaptığı açıklamalar nedeniyle hukuki süreç başlatılmıştı.

Naki, Mersin İdmanyurdu karşılaşması sonunda sahaya inen bir taraftarın yumruklu saldırısına uğramıştı.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), hukuki süreç devam ederken Amedspor oyuncusu Deniz Naki'yi 3 yıl 6 ay müsabakalardan men ve 273 bin lira para cezasına çarptırmıştı. Cezanın 3 yılı aşması nedeniyle, kurallar gereği Naki, Türkiye'de ömür boyu futboldan men edilmişti.