Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında ikinci kez verdiği ihlal kararının yok sayılmasının ardından sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin yaptığı açıklamada, kadın cinayetlerine de değindi ve idam istedi.

CNN Türk’e konuşan Bekir Şahin, aynı yayında kadın cinayetlerinin sorulması üzerine, “Kadın cinayetlerinde verilen ceza en ağır ceza ağırlaştırılmış müebbet. Eskiden bunun karşılığı idamdı. Bana göre suçu ispat edilenin cezası idam olmalı. Bazı suçlarda idam olmalı. Hamile kadını sayısız bıçak darbesi ile katleden bir insana ağırlaştırılmış hapis yerine, idam olmalı. Ağırlaştırılmış müebbet caydırıcı olmuyor” dedi.

1 Mayıs göstericilerine toplamda 567 yıl hapis cezası isteniyor 1 Mayıs göstericilerine toplamda 567 yıl hapis cezası isteniyor

Bekir Şahin, AYM’nin ikinci ihlal kararına rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay dosyasına ilişkin de “İtiraz gelmediği takdirde biz dosyayı mahalline göndereceğiz” diye konuştu.

‘HDP KENDİSİNİ KAPATMIŞ GİBİ..’

HDP’ye yönelik açılan kapatma davasına ilişkin bir soru üzerine de Şahin, “İki yıldan fazla süre geçti. Davalı parti kendisi kapatmış gibi, faaliyeti yok. DEM Parti adını aldı. Beklemekteyiz, duruşma tarihini AYM belirler” ifadelerini kullandı.

Şahin, aynı yayında kadın cinayetlerinin cezasının idam olması gerektiğini de şu sözlerle savundu:

“Kadın cinayetlerinde verilen ceza en ağır ceza ağırlaştırılmış müebbet. Eskiden bunun karşılığı idamdı. Bana göre suçu ispat edilenin cezası idam olmalı. Bazı suçlarda idam olmalı. Hamile kadını sayısız bıçak darbesi ile katleden bir insana ağırlaştırılmış hapis yerine, idam olmalı. Ağırlaştırılmış müebbet caydırıcı olmuyor.”