Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, incelediği görsellerde kalıntıların, alt kısımdaki temel izlerinden kale izlenimi verdiğini söyledi. Alanın karla kaplı olması nedeniyle hangi döneme ait olduğu konusunda net bir şey söylemenin şu an için mümkün olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti
 

"Yapı, topoğrafik yer seçimi anlamında bölgede yoğunlukla görülen Erken Demir Çağ kalelerini andırmaktadır. Temelin üzerindeki duvar örgü tekniğinden Orta Çağ dönemine de işaret etmektedir. Alanda harçsız biçimde taşların üst üste konulmasıyla oluşturulan kule tipli yükseltiler daha önce bölgede rastlamadığımız bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulelerden birine çaput bağlanması ve alanda köylülerindeziyaret ettiği mezarların bulunuşu, alanın dinsel bir boyutu olduğuna da işaret etmektedir."

Çaldıran'da Meleyî aşireti DEM Parti’ye desteğini açıkladı Çaldıran'da Meleyî aşireti DEM Parti’ye desteğini açıkladı

Bölgede gerekli araştırmanın yapılacağını belirten Çavuşoğlu, "Havaların ısınmasıyla yapılacak bir bilimsel araştırmayla söz konusu alanın işlevi konusunda bilgilere ulaşılması mümkün olacaktır. Bu araştırmayla tarihi alanın gizemi de çözülmüş olacaktır" dedi.

MÜZENİN ENVANTERİNDE BULUNMUYOR 
Müze Müdürü Erol Uslu AA muhabirine, vatandaşların ellerindeki görsellerle kendilerine ulaştığını anlattı. Böylesi bir yapının kayıtlarında bulunmadığını dile getiren Uslu, şöyle dedi:

"Ekiplerimiz gerekli araştırmayı yaptıktan sonra burada kayda değer bir yapı varsa tescilleyip, kayıt altına alınması ve korunması sağlayacaktır. Söz konusu yapının uydu fotoğraflarını incelediğimizde bir kale görünümünde olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Burada yapılacak kapsamlı bir yüzey araştırması ile daha sağlıklı bilgi paylaşımını kamuoyuyla paylaşırız. Mahalle sakinlerimize duyarlılıklarından ötürü çok teşekkür ederim."

VATANDAŞLARIN MESİRE ALANI 
Yücelen mahallesi sakinlerinden Turgut Ay, bölgenin özellikle yaz mevsiminde mesire alanı olarak kullanıldığını dile getirdi.

Tepenin yüksekliği nedeniyle bazı vatandaşların çıkarken zorlandığını anlatan Ay, "Büyüklerimizden duyduğumuza göre burası şehitlik mezarlığıymış. Yaz mevsiminde burada piknik yapılıyor hatta bazı vatandaşlar burada dua ediyor. Buranın araştırılmasını ve tarihinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz" diye konuştu.