Wan’da da DEM Parti İl Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. Wan İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, halk iradesi gaspına karşı Wan'da ortaya konan direnişi hatırlatarak, “31 Mart’ta kaybeden sadece AKP-MHP iktidarı değil aynı zamanda OHAL-Kayyum-KHK düzenidir. AKP sandıkta halkın verdiği mesajı doğru algılamazsa Van’daki gibi her yerde sonunu getirecektir. Algı politikalarıyla, kayyumperverlikle, yandaş siyasetiyle yol alamazlar. Wan’da binlerce kişiyi KHK’lerle, kayyum politikalarıyla işsiz bırakanlar, seçime günler kala işe AKP-kayyum referansıyla alınanlara ilişkin belediyelerimizin yasal tasarruflarını kriminalize ediyorlar“  diye konuştu. 

Van'da Hasta tutsak Özer rapor için İstanbul’a sevk edildi Van'da Hasta tutsak Özer rapor için İstanbul’a sevk edildi

ZİYA TÜRK’E TEPKİ

Kayyım atanmasına zemin hazırlamak için provokatif haberlere imza atan ve bu haberler karşılığında belediyeden “abonelik” ve “reklam” ücreti aldığı ortaya çıkan Ziya Türk’e de tepki gösteren Dilekçi, “Seçimlerden sonra birçok yerden partimize saldırılar devam etmiştir. Daha dün yandaş bir kalemşor kayyum gaspı için iktidarı teşvik eden haberler yapmıştır. Bu kalemşorların nereden beslendiklerini iyi biliyoruz. Kimse eski yanlış ve haksız alışkanlıklarını tekrar etmesin. Wan’da mazbata gaspına gösterilen görkemli demokratik tepki yeni kayyım girişimlerine gösterilecek tepkinin yanında gölgede kalacaktır. Herkesi adalete, hukuka ve demokrasiye saygı göstermeye, halkımızın iradesini tanımaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Dilekçi, şunları söyledi: "DEM parti ilçe örgütü binamıza yapılan saldırıyla geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugün de halkımız bu saldırılar karşısında gerekli tepkiyi gösterecektir. Yerel seçimlerin sonuçlandığı günden bu yana Birecik ilçemizde aile ve aşiret ilişkileri ile partimize karşı provokasyon yapan kişi ve grupların, partimizin demokratik siyaset kültürü ve mücadelesi ile hiçbir bağı olmadığı yeniden görülmüştür. İhanet ve gaspa karşı ortaya koyulan demokratik direnişi ve mücadeleyi hazmedemeyen çeteler, bu halkın emeğine ve mücadelesine kurşun sıkmaktadır."