Bayram alışverişi için çarşı pazara çıkan Vanlı yurttaşlar, hayat pahalılığından şikayet ederek, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan bile zorlandıklarını söyledi. "Zorunlu bir durum olduğu için alışverişe çıktığını" ifade eden Aydın Orhan, "Kimsen cebinde para yok ve bu nedenle alışveriş yapamıyorlar. Halkımız her zaman olduğu gibi bayramı buruk karşılıyor. Geçen yıllardaki bayramlarda 15 kilo bayramlık şekeri alıyordum, ancak bu bayramda derinleşen krizden dolayı 5 kilo alabiliyorum. O da zorunluluktan alıyorum. Türkiye'de ekonomisi çökmüş. Yediler, içtiler, çaldılar bedellini de halk ödüyor. Mesele bundan ibaret" dedi. 

PAHALILIĞIN NEDENİ İKTİDAR'

Pahalılıktan dolayı kurbanlık alamadığını söyleyen Salih Üren, "Artık insanlar bir şey alamıyor. Ekonomi çok kötü durumdadır. İnsanlar geçim sıkıntısı yaşıyor. Bayramlar çok güzeldir, ancak bu durumda hiç güzel değil. Bu bayramda çocuklarıma bir şey alamadım. Çünkü 10 bin TL emekli maaşı alıyorum. Bu para ile ne yapabilirim. Geçen bayramlarda 2 bin TL ile bayram alışverişimi yaptım, ancak bu bayram için 2 bin TL ile hiçbir şey alınmıyor. Bu pahalılığın nedeni baştakilerdir, çünkü sadece kendilerini düşünüyorlar halkı düşündükleri yok. Çözüm iktidarın değişimindedir. Bu sistem değişmedikçe bu durum devam edecek" diye konuştu. 

'ÇOCUKLARA ELBİSE ALACAK PARAM YOK'

Artık eski bayramların tarihe karıştığını ifade eden Rahmet Mirak, Ramazan Bayramı'nda aldığı şekerin kilogramının bu bayramda iki katına çıktığını ifade ederek, "Benim 3 çocuğum var, ama bayram için onlara elbise alacak param yok.  İnşaatçıyım ve sabit bir işim yok, çünkü bir gün çalışıyorum bir çalışmıyorum. Her yıl 'ekonomiyi düzelteceğim' diyor, ancak düzeltmiyor. İktidar değişmeden ekonomi düzelmez" ifadelerini kullandı. 

Cüneyt Vecan adlı yurttaş, "Yarın bayram ve halk bir şey alamıyor. Evde yaşayan 8 kişilik bir aile nasıl bir asgari ücretle geçinecek. İndirimde olmasına rağmen halk alamıyor.  Bu pahalılığın nedeni sistem politikasıdır. Asgari ücreti yükseltiyor, ama aynı zamanda her şey de pahalanıyor. Bir kilo domatesin fiyatı 30-40 TL oluyor. Ayakkabı 400 ise 800 TL'ye çıkıyor. Sadece 'Asgari ücreti attırdım' diye insanların gözünü boyamaya çalışıyor. Halbuki değişen bir şey yok. Zaten insanlar evlerine et alamıyor artık" şeklinde konuştu. 

'ÇOCUKLARIMI SEVİNDİREMEDİM'

Beş çocuk babası Celal Aslan, parasızlıktan çocuklarına bir şey alamadığın ve bu nedenle bu bayramda çocuklarını sevindirememenin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti. Hastalılarından dolayı iş yapamadığını söyleyen Aslan, "Böbrek, şeker ve tansiyon hastalığım var. Sadece eşimin 3 bin TL'lik hastalık maaşıyla geçiniyorum. Geçen sene çocuklarımı bayramlık aldığım için sevindiler. Ancak bu sene her ateş pahası olmuş. Biz şeker bile alamazken çocuklara nasıl elbise alacağız" sözleriyle çaresizliğini anlattı. 

'KRİZİN NEDENİ SİSTEMDİR'

Alışverişe çıkan yurttaşların söylediklerini doğrulayan esnaf da bu durumdan etkilendiğini dile getirirken, seyyar satıcı Şaban Azdır, şunları söyledi: "Sattığım pantolon konfeksiyonlarda bin TL civarındadır. Biz de ise 200 TL olmasına rağmen alan yok. Halkın durumu hiç iyi değil. Diğer yıllarda her gün 100 pantolon satıyordum, ama bu yıl 3 gündür 30 pantolon bile satamadım. Her şey zamlandığı için millet sadece yiyeceğe para yetiştirebiliyor. Evde çalışan sadece benim ve aylık giderim 15 bini buluyor. Cumhuriyetten bu yana Türkiye'nin ekonomisi hiçbir zaman düzelmedi. Bunun nedeni de sistemlerdir" 

'3 KİŞİ ÇALIŞIYORUZ AMA GEÇİNEMİYORUZ'

Yurttaşlar alabilsin diye bayram şekeri fiyatını 100 TL'ye indirdiklerini söyleyen seyyar satıcı Emrullah Beyazsu, "Geçen seneye göre fiyatlar yüksek ve alım gücü de düşük. Geçen yıllardaki bayramlarda yurttaşlar 10- 15 kilo arasında şeker alırken bu bayramda ise 2 ila 5 kilo arasında alıyor. Satış olmadığı için biz de bu durumdan çok etkileniyoruz. Biz evde 8 kişiyiz, 3 kişi çalışmamıza rağmen pahalılıktan geçinemiyoruz. Suya mı elektrik ve doğalgaz faturalarına mı yetiştirelim? Pahalılığın nedeni verginin yüksek olmasıdır. Ne kadar satarsak satalım gelen para bizim masraflarımıza yetmiyor" dedi. 

Van-Erciş karayolu üzerinde meydana gelen kazada 6 kişi yaralandı Van-Erciş karayolu üzerinde meydana gelen kazada 6 kişi yaralandı

Seyyar satıcı Cihat Durak da "Sabahtan beri burada elbise satmaya çalıyoruz ancak iş olmadığı için kimse alamıyor ve sabahtan beri sadece 200 TL’lik bir satış yaptım. Geçen bayram biraz daha iyiydi ama giderek her şey daha kötü oluyor" diye belirtti.