2021'de en az 20 Vanlı işçi iş cinayetlerine kurban gitti

2021'de yaşanan iş cinayetleri sonucu en az 20 Vanlı işçi çalıştıkları çeşitli işlerde hayatlarını kaybetti.

2021'de en az 20 Vanlı işçi iş cinayetlerine kurban gitti

HABER MERKEZİ / SERCAN AKBAŞ

Avrupa Birliği'nin (AB) resmi istatistik ofisi Eurostat ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verilerine göre Türkiye iş cinayetlerinde en fazla insanın hayatını kaybettiği ülkeler sıralamasında birinci. Her ay Türkiye'de aralarında kadın ve çocuk işçilerinde olduğu en az 100 ila 300 arası işçi çalıştıkları çeşitli işlerde yaşanan iç cinayetlerine kurban gidiyor. Bu kaybın en büyüğünü ise inşaat sektöründe çalışan ve bölge kentlerinde giden işçiler veriyor. Kentten her yıl işsizlikten dolayı gurbete çıkan onlarca Vanlı işçi çalıştıkları işlerde yaşamlarını yitiriyor. Yılda ortalama ise en az 10 ila 20 Vanlı işçi çalıştıkları çeşitli işlerde hayatlarını kaybediyor. 

Bölgede yaşanan işsizlik sorunu, işverenin asgari ücretin altında maaş vermesi ve sigortasız çalıştırmasından kaynaklı geçim derdine düşen binlerce işçi yaşamlarını idame ettirmek  ve hak ettikleri kazanca ulaşa bilmek için Türkiye'nin farklı kentlerinde çalışıyor. Bu süreçte bir çok işçi yaşanan iç cinayeyleri ve sümürü düzenine kurban giderken, yine bir çoğu ise sakat kalıyor. Yaşanan can kayıplarının büyük bir bölümü ise gençlerden oluşuyor. Bir çok işçi ise yine çalıştıkları kentlerde ırkçı saldırılar sonucu ya yaralanıyor yada hayatlarını kaybediyor. 2021'in ilk gününden itibaren derlediğimiz verilere göre teyit edilemeyen, ismi öğrenilemeyen, kamaoyuna yansımayan ve çeşitli olaylarda hayatlarını kaybeden işçiler hariç 2021'de en az 20 Vanlı işçi çalıştıkları çaşitli işlerde hayatlarını kaybetti.

2021'DE 2 BİN 170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2021 yıllında yaşanan işçi cinayetleri raporunu açıkladı. Ulusal basın, işçilerin mesai arkadaşları yanı sıra aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basına yansıyan verilere dayandırılan rapora göre, bir yılda 2 bin 170 işçi yaşamını yitirdi. 

Aylara göre, dağılımı yapılan cinayetlerin istihdam biçimlerine de yer verildi. Buna göre, yaşanan cinayetlerden bin 864 işçi ücretli işçi, 306 işçi de ise kendi işinde çalışan işçilerden oluştu. Raporda iş kollarına göre dağılım da yer aldı. Rapora göre, ticaret, büro, eğitim ve sinema iş kolunda 345 işçi, tarım ve orman iş kolunda 318, inşaat ve yol işkolunda 335 işçi, sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda 229 işçi yaşamını yitirdi. Rapora göre, birçok iş kolunda yüzlerce işçi yaşamını yitirdi. 

Yaşanan cinayetlerin nedenlerine yer verilen raporda, salgın nedeniyle 625 işçi, trafik nedeniyle 342 işçi, göçük nedeniyle 269 işçi yanı sıra diğer işçilerin yüksekten düşme, kalp krizi, beyin kanaması, intihar, zehirleme, boğulma, elektrik çarpması gibi nedenlerle yaşamını yitirdiği paylaşıldı. Raporda, yaşamını yitiren işçilerden 165’nin kadın 2 bin 5’nin ise erkek olduğu ifadeleri yer aldı. Bunun yanı sıra yaşanan cinayetlerin yaş grupları da paylaşıldı. Rapora göre, 14 yaş ve altı 21 çocuk, 15-17 yaşa aralığı arasında 41 çocuk, 18-27 yaşa aralığı arasında 222 işçi, 28-50 yaşa aralığında 1091 işçi 51-64 yaş aralığında 544 işçi, 65 yaş üstü 143 ve yaşı öğrenilemeyen 108 işçinin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. 

Edindiğimiz bilgilere göre 2021'de hayatını kaybeden işçilerin isimleleri şöyle;

1- Van’ın Bahçesaray ilçesi nüfusuna kayıtlı Tahir Yıldız (40) isimli işçi İstanbul Ataşehir’de çalıştığı inşaatın 5'inci katından aşağıya düşerek hayatını kaybetti.

2-Ağrı'da çalıştığı bir inşaatta S.K, isimli Vanlı işçi dengesini kaybetmesi sonucu asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti.

3-Van'ın İpekyolu ilçesinde çalıştığı inşaatın 2'inci katından düşen Remzi Süslü (55) isimli işçi hayatını kaybetti.

4- Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Adıgüzel mahallesi nüfusuna kayıtlı evli ve iki çocuk babası Mustafa Balbal isimli işçi İzmir’in Yenifoça ilçesinde üzerine vinç devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.

5-Giresun'da merkeze bağlı Duroğlu beldesinde bulunan HES kapaklarının açılması ile taşan Aksu Deresi'nde akıntıya kapılan 4 Karayolu işçisinden Van nüfusuna kayıtlı Umut Sarı (20) hayatını kaybederken, Ağbeyi Ömer Sarı (25) ise yaralandı.  

6-Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Çatbayır ( Arincik) Mahallesi nüfusuna kayıtlı 3 çocuk babası Raci Ceyhan, çalıştığı bir fabrikanın çatısından düşerek hayatını kaybetti. 

7-Kocaeli Kartepe Akmeşe sapağı mevkiinde kurulu bulunan bir fabrikada bakım onarım işçisi olarak çalışan Van'ın Çaldıran ilçesi nüfusuna kayıtlı ve 4 çocuk babası Mehmet Emin Öztunç, fabrikada  elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

8- Van'ın Özalp ilçesine bağlı Aşağı Sağmalı (Noşar) Mahallesi nüfusuna kayıtlı evli ve 3 çocuk babası Faruk Gülmaya (25) İstanbul'un Silivri ilçesinde çalıştığı bir inşaatın merdven boşluğuna düşerek hayatını kaybetti.

9-Van'ın Erciş ilçesine bağlı Keklikova Mahallesi nüfusuna kayıtlı 4 çocuk babası Kadir Baran (37) çalıştığı inşaattanın 13'üncü katından düşerek hayatını kaybetti.

10- Van'ın Erciş ilçesine bağlı Hacıkaş Mahallesi nüfusuna kayıtlı ve ataması yapılmayan Beden Eğitimi Öğretmeni Fedai Altun (23) çalışmak için gittiği Malatya'da bir inşaat işinde elektirik akımına kapıldı. Yeşilyurt Dilek Mahallesi Mezarlığı'nda elektrik ana trafosunu boyarken akıma kapılan Altun hayatını kaybetti.

11- Van'ın Erciş ilçesi Kocapınar mahallesi nüfusuna kayıtlı Oktay Karadağ (22), Yalova'nın Çınarcık ilçesinde bulunan Esenköy beldesinde çalışmış olduğu bir inşaatın dış cephesinde dengesini kaybetmesi sonucu 5'inci kattan aşağıya düşerke hayatını kaybetti.

12-Van'ın Erciş ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi (Suli) nüfusuna kaytlı Adem Sayın (23) Trabzon'da çalışmış olduğu bir inşaatın ikinci katından aşağı düşerke hayatını kaybetti.

13-Van'dan Elazığ'a giden  ve çalıştığı inşaattan düşen 19 yaşındaki Azatcan Gündoğdu iki ay boyunca bel kırığı ve beyin kanaması tedavisi gördü. Durumu ağırlaşan Gündoğdu iki aylık yaşam mücadelesini kaybetti.

14-Van'ın İpekyolu ilçesinde Elektirik sayaçlarını taşımak için çıktığı direğin devrilmesi sonucu aşağı düşen 3 çocuk Babası Ramazan Alper (40) isimli işçi yaşamını yitirdi.

15- Van’ın Edremit ilçesine bağlı Bakacık Mahallesinde bulunan mantar fabrikasındaki toprak raflar, işçiler kahvaltı yaparken üzerlerine devrildi. Biri ağır 6 kadın ambulanslarla Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan 19 yaşındaki Şahide Budak yaşamını yitirdi.

16-Bursa’da bir inşaata çalışan Mütalip Başkurt (43) isimli Başkale nüfusuna kayıtlı inşaat işçisi, çalıştığı binanın 6 katında düşmesi sonunu hayatını

17-Van’ın Özalp İlçesi Tepedam Mahallesi nüfusuna kayıtlı ve ismi öğrenilemeyen bir işçi ırak'ta göçük altında kalarak hayatını kaybetti.

*Urfa'da yolcu Otobüsünün bir tıra arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında Mersin'de mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Beydoğan (Şêxsicux) nüfusuna kayıtlı 2'si kardeş 3 işçi hayatını kaybetit;

18-Özgür Can Akbulut (17)

19-Barış Akbulut (16)

20-Rojhat Altuntaş (17)  

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER