Van şehri, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölgedeki illerin nüfus bakımından en büyüğüdür. Çevresinde Bitlis, Hakkari, Ağrı, Siirt ve İran yer almaktadır.

Van şehrine ulaşım, hava yolu, demir yolu ve kara yolu ile kolayca gerçekleştirilebilir. Şehir merkezine yakın konumda bulunan otogar, tren garı ve havaalanı sayesinde oldukça geniş bir ulaşım ağı bulunmaktadır.

Van’a Hava Yolu ile Ulaşım
Van şehir merkezine hava yolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, şehir merkezinin aşağı yukarı 8 km uzağında yer alan Van Ferit Melen Havalimanı’nı kullanarak şehre ulaşım sağlayabilir.

Van’a Otobüsler ile Ulaşım
Van şehir merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, şehir merkezinin yaklaşık olarak 1,5 km uzağında yer alan Van Otogarı’nı kullanmalıdır. Türkiye’nin hemen her bölgesinden Van Otogarı’na şehirlerarası otobüs bulmak mümkündür.

Van’a Özel Araçlar ile Ulaşım
Van şehir merkezine özel araçları ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, bulundukları şehirden yola çıkarak D975, D300, E99, D290, D959 ve D280 yolları üzerinden oldukça rahat bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Van’a Demir Yolu ile Ulaşım
Van şehir merkezine demir yolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, Van şehir merkezine aşağı yukarı 3 km uzaklıkta yer alan Van Garı’nı kullanmalıdır. Van şehir merkezine ulaşım, genel olarak Ankara şehri üzerinden Van Gölü Ekspresi aracılığı ile sağlanmaktadır.

İstanbul’dan Van’a Ulaşım
İstanbul şehir merkezinden yola çıkıp Van şehir merkezine hava yolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ya da Atatürk Havalimanı’nı kullanmalıdır. İstanbul’da bulunan havalimanlarından Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşım ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

İstanbul şehir merkezinden Van şehir merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İstanbul’da bulunan Esenler Otogarı, Bayrampaşa Otogarı, Büyük İstanbul Otogarı ya da Alibeyköy Otogarı’ndan yola çıkarak Van şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Van Otogarı’na ulaşım sağlamalıdır. İstanbul şehir merkezinden Van şehir merkezine otobüse yolculukları yaklaşık olarak 1 gün sürmektedir.

Seçime kaç siyasi parti katılacak? Seçime kaç siyasi parti katılacak?

İstanbul şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine özel araçları ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, E80 ücretli yolu üzerinden ya da D300 ücretsiz yolu üzerinden yaklaşık 20 saatte ulaşım gerçekleştirebilir.
İstanbul şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine demir yolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İstanbul’da bulunan Haydarpaşa Tren İstasyonu’ndan Van şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Van Tren Garı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Ancak Van Tren Garı ile İstanbul Haydarpaşa Tren Garı arası tren seferi bulmak oldukça zordur.

Ankara’dan Van’a Ulaşım
Ankara şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine hava yolu ulaşımı aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, Ankara şehir merkezinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Van şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Van Ferit Melen Havalimanı’na bilet kesmelidir. Ankara ile Van arası uçak yolculukları yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Ankara şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler, Ankara (Aşti) Otogarı’ndan yola çıkarak Van şehir merkezine yakın konumda bulunan Van Otogarı’na ulaşım sağlamalıdır. Ankara şehrinden Van şehrine otobüs yolculukları ise ortalama 20 saat sürmektedir.

Ankara şehir merkezinden Van şehir merkezine özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, Ankara – Tarsus Otoyolu, 0-21 ve E90 ücretli yolları üzerinden yaklaşık 15 saatte ulaşımlarını tamamlayabilir.

Ankara şehir merkezinden Van şehir merkezine demir yolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, Ankara YHT Garı’ndan yola çıkarak Van Tren Garı’na ulaşım sağlamalıdır. Ankara’dan Van’a ulaşım seçenekleri arasında en yaygını Van Gölü Ekspresi’dir. Ankara’dan her Salı ve Pazar günleri kalkan trenler yaklaşık olarak 25 saatte Van’a ulaşmaktadır.

İzmir’den Van’a Ulaşım
İzmir şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine hava yolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmalıdır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Van şehir merkezine yakın konumda bulunan Van Ferit Melen Havalimanı’na yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

İzmir şehir merkezinde yola çıkarak Van şehir merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İzmir’de bulunan İzmir Otogarı’ndan yola çıkarak Van şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Van Otogarı’na gitmelidir. İzmir şehrinden Van şehrine otobüs yolculukları yaklaşık olarak 25 saat sürmektedir.

İzmir şehir merkezinden yola çıkarak Van şehir merkezine özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, E90 ücretli yolu üzerinden ya da D300 ücretsiz yolu üzerinden aşağı yukarı 20 saatte ulaşım gerçekleştirebilir.

İzmir şehir merkezinden Van şehir merkezine ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, İzmir’de bulunan Basmane Tren Garı, Alsancak Tren İstasyonu ya da Gaziemir Tren İstasyonu’ndan yola çıkarak, Van şehir merkezine yakın konumda bulunan Van Tren Garı’na ulaşım gerçekleştirmek zorundadır. Ancak Van Tren Garı ile İzmir’deki tren istasyonları arasında aktif bir tren seferi trafiği bulunmadığından İzmir – Van arası tren bileti bulmak oldukça zordur.

Editör: Erhan Akbaş