Ünlü Kürt sanatçı Dengbêj Kazo’nun hayatı belgesel oldu. Dengbêj Kazo Efsanesi adını taşıyan belgesele gazeteci yazar Adnan Deniz imza attı. Belgeselin galası önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak.

Şehrivan gazetesinin özel haberine göre; Yaşar Kemal belgeseli ödül alan genç gazeteci Adnan Deniz, Kürt sanatçı Dengbêj Kazo’nun yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. Halen İstanbul’da yaşayan ve şarkıları ile bir döneme damga vuran Kazo’nun yaşamı ile ilgili birkaç yıldır yoğun çalışmalar yapan Deniz ve ekibinin tüm hazırlıkları tamamlandı.

Kadir İnanır'ın sağlık durumu iyiye gidiyor Kadir İnanır'ın sağlık durumu iyiye gidiyor

GALA, 18 ŞUBAT’TA, BAĞCILAR’DA
Adnan Deniz’in yazıp yönettiği Dengbêj Kazo Efsanesi’nin Gala’sı 18 Şubat 2024 günü İstanbul, Bağcılar Belediyesi Başkanlık Sahnesi’nde yapılacak.

Galaya günler kala Van’dan ve ülkeden bir çok ismi İstanbul’daki galaya davet eden Deniz, Dengbêj Kazo’nun 65’inci Sanat Yılı anısına düzenlenecek olan gala gecesinde aynı zamanda bir söyleşi de olacağını söyledi.

Deniz, belgesel gösterimi, belgesel ekibi ile söyleşi ve Kazo dinletisinden oluşacak galata tüm Vanlılar’ı da davet etti.

Deniz, belgeselin bir galasının da yakın zamanda Van’da yapılacağını söyledi.
DENGBÊJ KAZO KİMDİR?
Van merkeze bağlı Ermanis (Gövelek) köyünde 1950 yılında doğan Kazo, dengbêj olan babası ve dedesi sayesinde çok erken yaşlarda dengbêjlik sanatı ile tanıştı. Dedesi Ecemê Kının, Zor Hüseyin Paşa’nın divanında dengbêjlik yapmıştır. Daha genç yaşta Hecî Ebdülkerim ve Tahıro gibi bir çok dengbêj ile birlikte stran söyleyen Kazo, söz konusu dengbêjler ile birlikte 50’ye yakın kaset yapmıştır. Mıhemed Arifê Cızrawî ve Erivan radyosu dengbêjlerinden Şeroyê Bıro’dan etkilenmiştir. 1990’lı yıllardan sonra Kürtçe müziğin serbest olması ile birlikte aile üyelerinden Koma Şirvan adında bir müzik grubu kurdu. Bu süreç içerisinde toplam 26 bandrollü albüm çıkarmıştır.