İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat depremlerinden sonra başlatılan 'Türkiye Tek Yürek' kampanyasında toplanan para miktarı ve nasıl kullanıldığına dair soru önergesini yanıtladı.

6 Şubat 2023 depremlerinden sekiz gün sonra 15 Şubat'ta televizyonların ortak yayını ile ünlü isimlerin katıldığı 'Türkiye Tek Yürek' kampanyası düzenlenmişti. 213 televizyon kanalı ile 562 radyoda yayınlanan kampanyada 115.1 milyar liralık bağış rakamına ulaşılırken, 9 milyon adedi aşkın SMS gönderilmişti.

Spor, sanat ve iş dünyasından önde gelen isimlerin yer aldığı etkinlikte toplanan paranın akıbeti, program sonrası sık sık gündeme geldi. Söz konusu programda yardım taahhüdünde bulunup uzun süre sözünün yerine getirmeyen kişi ve kurumların isimlerinin açıklanması yönünde kamuoyunda beklenti oluşmuştu.

CHP'nin Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de 6 Şubat depremlerinden sonra başlatılan kampanya ile toplanan paralarla ilgili soru önergesi vermişti.

83.7 MİLYON TL HARCANDI

Kampanyaya ilişkin soru önergesine yanıt veren Yerlikaya "Bağış hesabında 133.216.444.143 TL toplanmış olup 83.784.910.635 TL'si harcanmıştır. Harcanan tutarın 48.975.698.500 TL'sini afetzedelere yapılan nakdi yardım ödemeleri (hasar hane ödemesi, taşınma yardımı, vefat edenlerin yakınlarına ödeme, kira ödemesi ve tahliye ödemesi) ve 34.809.212.135 TL'sini barınma giderleri (çadır-konteyner ahır ve konteyner altyapısı, gıda-hijyen seti alımı ve Esenkart ödemeleri) oluşturmaktadır" dedi.

Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu! Solcu öğrencilere bıçakla saldıran ülkücü savcı oldu!

'AFAD HESAPLARINDA DEĞERLENDİRİLİYOR'

Yerlikaya, Gürer’in paraların nasıl değerlendirildiğine ilişkin sorusuna da "Kampanya hesaplarında bulunan 49.975.698.500 TL’nin tutarın kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirilmekte olup afetzedelere yapılacak nakdi yardım ödemeleri, konteyner kent kurulumu ve sosyal donatı çalışmaları kapsamında kullanılacaktır” yanıtını verdi.

'YARDIMLAR BİR YILDIR NEDEN ULAŞMADI?'

CHP'li Gürer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; bağış kampanyasında toplanan yardımların bölgeye bir an önce yansıtılması gerektiğini söyledi. Gürer, şöyle konuştu:

"Bir yardım kampanyası dahi depremin ardından geçen süreçte tamamı bölgeye ulaşmaması, bu bağlamda planlama sorununun göstergesidir. Bir yılı geçmiş kampanya yapılalı ve yardımlar toplanıp AFAD hesabına yatmış ve de halen tamamı bölgeye ulaşmamış. Orada sorun yaşayan mağdur olan binlerce yurttaşımız var. Deprem bağışları bir yıldır tamamı yerine neden ulaşmadı?

'TOPLANAN YARDIMLAR BİR AN ÖNCE BÖLGEYE ULAŞMALIDIR'

Deprem sonrası yaşanan sorunlar ve eksiklikler kamuoyuna sıkça yansımıştır. Deprem acısı yürekleri dağlamış ve unutulmamıştır. Depremi o dönem milletvekillerimiz ile bölgede bizzat yaşamış ve tanıklık etmiş bir milletvekili olarak, deprem bölgesinin bir an önce tüm sorunlardan arındırılmasının önemini bir kez daha altını çizmek isterim. Hesapta bulunan toplanan yardımlar bir an önce bölgeye ulaşmalıdır."