Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mêrdîn İl Örgütü, 3'üncü Olağanüstü Kongresi'ni kentteki bir otelde gerçekleştirdi. Çok dilli "Hoşgeldiniz" pankartı ile "Özgürlük için yeniden" ve "Eşbaşkanlık mor çizgimizdir" pankartları kongre salonuna asıldı. Binlerce kişi kongreye katıldı. Yoğunluk nedeniyle kongre salonunda yer kalmadı. 

'ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK' TALEBİ

Divan üyelerinin seçilmesinin ardından kongre, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Divan Başkanı Nazım Kök, Kürtlere dönük baskı politikalarına değindi. Kürtlerin "kirli politikalara" karşı direndiğini söyleyen Kök, "Ortadoğu'da bu mücadele yıllardır Kürtler tarafından veriliyor. Ortaya konulan bu özgürlük fikriyatının mimarı da Sayın Abdullah Öcalan'dır. Ancak bugün bu fikriyatın mimarından haber alamıyoruz. Bir an önce Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü sağlanmalıdır" dedi. 

HEDEP İl Eşbaşkanı Alaattin Turan, PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, onurlu bir barışın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüyla mümkün olabileceğini kaydetti. 

TÜRK: MÜCADELEMİZ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR

Siyasetçi Ahmet Türk, Kürt halkının uzun yıllardır özgürlük ve eşitlik için büyük bedeller verdiğini kaydetti. Türk, "Büyük mücadele edildi. Kürt halkı özgürlüğü için haklarına ve geleceğine sahip çıktı. Kirli oyunlara rağmen Kürt halkının direnişi ayakta ve gelecek için mücadele etmeye devam ediyor. Bugün binlerce Kürt seçilmiş zindanlarda. Kürt halkı ağır bedeller ödeyerek bugüne geldi. Ama her şeyden önce bugün Kürtler için yeni bir yaşam kapısı aralayan Sayın Abdullah Öcalan bugün cezaevinde ve tecrit altında tutuluyor. Kürt halkı bugün ayakta ve özgürlük için mücadele ediyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Kürtler ile ilgili bir söyleminin AKP’li yetkililer tarafından “istismar” olarak değerlendirildiğini kaydeden Türk, "Kürt halkını kimse istismar edemez. Bizim mücadelemiz eşitlik, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesidir. 40 yıllık siyasi yaşamımızda onlarca partimiz kapatıldı. Ama Kürt halkı bugün ayakta ve bugün mücadele etmektedir. Kürt halkı üzerinde çeşitli spekülasyonlar gelişiyor. Kürt halkı üzerinde yürütülen insanlık suçlarını işleyenler Kürt halkının istismar edildiğinden söz ediyor” dedi.

'ŞİMDİ ÖZGÜRLÜK ZAMANI'

"Bizim derdimiz sadece seçilmek değil, halkımızı demokratik siyasette bütün halklarla buluşturmaktır” diyen Türk, şöyle devam etti: "Bizim mücadelemiz özgürlük, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesidir. Çok önemli seçimlerden geçtik. Ancak birçok yerde oy kaybettik. Bu halkın değil bizim eksikliğimiz. Özeleştirisini vermemiz gerekiyor. Ben bugüne kadar emek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün sizin oylarınızla seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum. Şimdi özgürlük zamanı."

AYDENİZ: TECRİT KIRILMADAN ÖZGÜRLÜK GELMEZ

DBP eski Eş Genel Başkanı ve HEDEP Mêrdîn Milletvekili Saliha Aydeniz, cezaevlerinde PKK Lideri Öcalan'ın fiziki özgürlüğü talebiyle sürdürülen açlık grevi eylemlerine değindi. Aydeniz, tecridin Abdullah Öcalan şahsında toplumun tüm kesimlerine uygulandığına işaret ederek, "Tecrit kırılmadan özgürlük gelmeyecek, tecrit kırılmadan toplumun üzerindeki kirli politikalar son bulmayacak" dedi. 

Aydeniz, cezaevlerindeki eylemcilerin yalnız bırakılmaması çağrısı yaptı. 

YENİ EŞBAŞKANLAR 

Erdoğan'dan "yargı düzenlemesi" mesajı: Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız Erdoğan'dan "yargı düzenlemesi" mesajı: Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız

Kongrede sık sık Abdullah Öcalan için sloganlar atıldı. Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından seçim yapıldı. Mehmet Mihdi Tunç ile Necla Acıbuca yeni eşbaşkanlar seçildi. 

Editör: Sercan Akbaş