Antalyaspor’un İsrailli oyuncusu Sagiv Jehezkel, Süper Lig’in 20. hafta mücadelesinde Trabzonspor’a attığı gol sonrası Hamas’ın ülkesine yaptığı saldırıyı hatırlatması üzerine kadro dışı bırakıldı. Gece saatlerinde Türkiye’den ayrılmaya hazırlanan İsrailli oyuncu, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Antalyaspor Kulübü, Süper Lig’in 20. haftasında Trabzonspor ile oynanan ve 1-1 sona eren karşılaşmada takımının tek golünü kaydettikten sonra gol sevinci nedeniyle tepki çeken Sagiv Jehezkel’in kadro dışı kaldığını açıkladı. Akdeniz ekibinin kadro dışı kararı sonrasında gece saatlerinde Türkiye’den ayrılmaya hazırlanan İsralli oyuncu, gözaltına alındı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediği gerekçesiyle gözaltına alınan ve Emniyete götürülen İsrailli futbolcunun ifadesine başvurulacak.

Antalyaspor-Trabzonspor mücadelesi, Sagiv Jehezkel’in attığı golle 1-1 bitmişti.

ANTALYASPOR’DAN ARKA ARKAYA AÇIKLAMA

Antalyaspor, gol sevincinden sonra gelen tepkiler üzerine arka arkaya iki açıklama yaptı. İlk açıklamada, İsrailli oyuncunun kadro dışı bırakıldığı belirtildi:

“Kamuoyunun Dikkatine!

Bugün Trabzonspor ile oynadığımız karşılaşmanın 68’inci dakikasında attığı golden sonra bileğindeki yazıyı paylaşarak ülkemizin milli değerlerine aykırı hareket ettiği görülen Sagiv Jehezkel’in yönetim kurulu kararı ile kadro dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

Yönetim Kurulumuz, sonunda şampiyonluk ya da kupa bile olsa, ülkemizin hassasiyetlerine karşı davranışlarda bulunulmasına asla müsaade etmeyecektir.
Saygılarımızla.”

Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe imzalı ikinci açıklama ise şu şekilde:

“Kamuoyuna Duyurulur!

Bugün oynadığımız Trabzonspor karşılaşmasında, Sagiv Jehezkel’in, Antalya’mın, Antalyaspor’umuzun ve ülkemizin hassasiyetlerine aykırı bir davranış içinde bulunduğunu üzüntü ve şaşkınlık ile takip ettim.
Kulübümüz resmi sosyal medya hesaplarında gol sonrası yapılan anlık paylaşım, konunun fark edilmesi ile birlikte anında kaldırılmıştır.

Sonunda hangi büyük başarı gelecekse bile bu tür davranışlara benim başkan olduğum süre içinde müsaade etmeyeceğimi tüm kamuoyunun bilmesini isterim.

Bizler sporun ve yeşil zeminin içinde kalmaya, futbolcularımızı din, dil, ırk ayrımı yapmadan sadece sporcu olarak görmeye devam ederken, spekülasyona neden olabilecek bu hareketi asla tasvip etmiyorum. Bugün olduğu gibi bundan sonra da gereğini yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.

Başiktaş Semih’in gol attığı 7 maçın 6’sını kazandı Başiktaş Semih’in gol attığı 7 maçın 6’sını kazandı

Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe”