Time dergisi editörleri, yılın en iyi 10 filmini seçti. Listenin ilk sırasında Aki Kaurismaki’nin son filmi “Fallen Leaves” yer aldı.

İşte Time’a göre 2023’ün en iyi 10 filmi:

10. Pasajlar (Passages)

Amerikan bağımsız yönetmenlerinden Ira Sachs’in bu son filmi, sevimsiz olduğu kadar da karizmatik ve kendini beğenmiş bir erkeğin kendi evliliğini mahvetmekle yetinmeyip toksik hakimiyetini iki ilişkisinde birden sürdürmesini anlatıyor.

9. Dreamin’ Wild

Film, şarkıcı/söz yazarı Donnie Emerson ve ailesinin, gençken kardeşiyle birlikte kaydettiği albümün otuz yıllık bilinmezliğinin ardından yeniden keşfedildiğinde ve müzik eleştirmenleri tarafından birdenbire övüldüğünde başına gelenleri konu alıyor.

8. Orada Mısın Tanrım? Benim, Margaret (Are You There God? It’s Me, Margaret.)

Ailesiyle birlikte New Jersey’e taşınan Margaret, kendi inancını bulmaya çalışır. Bu sırada bedenindeki değişimi fark eden Margaret, kendi yaşındaki diğer kızlar, erkekler ve menstrüasyon hakkında konuştukları gizli bir gruba katılır.

7. Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon)

Film, 1920’lerde Oklahoma’da Osage Ulusu’na karşı işlenen vahşi cinayetleri ve bu cinayetlerin ardındaki kötücül komployu konu alıyor.

6. Başka Bir Hayatta (Past Lives)

Film, farklı yollara savrulan iki çocukluk arkadaşının hikayesini konu ediyor. Nora ve Hai Sung, birbirlerine derinden bağlı olan iki çocukluk arkadaşıdır. Ancak Nora’nın ailesinin Kore’den Kanada’ya göç etmesiyle Nora ve Hae birbirlerinden kopmak zorunda kalır. Birbirlerinden habersiz geçen yirmi yılın ardından kader onları New York’ta yeniden bir araya getirir. Birlikte geçirdikleri bir hafta boyunca aşkları ve geçmişleriyle yüzleşirler.

5. Paris Hatıraları (Revoir Paris)

“Paris Hatıraları”, terörist saldırısına maruz kalan ve yaşadığı travmadan kurtulabilmek için anılarını birleştirmeye çalışan bir kadının hikayesini konu ediyor.

4. Priscilla

“Priscilla”, dünyanın en ünlü çiftlerinden biri olan Elvis ve Priscilla Presley arasındaki ilişkiyi konu ediyor.

3. The Zone of Interest

Film, savaş sırasında Alman Auschwitz kampının yanında yaşayan bir Alman ailenin günlük yaşamına odaklanıyor.

2. Maestro

Film, müzik dehası olan Leonard Bernstein ile Felicia Montealegre Cohn Bernstein’ın ömür boyu süren karmaşık ilişkisini anlatıyor.

1. Sararmış Yapraklar (Fallen Leaves)

Eleştirmenler seçti: Yılın en iyi 50 filmi Eleştirmenler seçti: Yılın en iyi 50 filmi

Film, bir gece Helsinki’de tesadüfen karşılaşan iki yalnız insanın (Alma Pöysti ve Jussi Vatanen) hikayesini takip ediyor. Birbirlerini yıllar sonra yeniden bulmaya çalışan ikilinin arayışı; kaybolan telefon numaraları, birbirlerinin adlarını veya adreslerini bilmemeleri ve hayatın, mutluluğu arayanların önüne engeller koyma eğilimi ile gölgelenir.