Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirk (Şenoba) beldesinde 16 yaşındaki S.G.’nin tecavüze maruz kalmasına dair korucu Ramazan Babat ile tutuksuz 5 kişi hakkında “çocuğa nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “suç delillerini karartma” suçlarından açılan davanın karar duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Fail Ramazan Babat bulunduğu Ahlat T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı duruşmada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sanık avukatları hazır bulundu. 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada sanık avukatı Gurgin Babat savunma yaptı. Babat, sanığın tahliyesini talep etti. 

Ardından savunma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların cezalandırılmasını istedi. 

SANIĞA 24 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti kararını açıkladı. “Suç delillerini karartma” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak”la suçlanan tutuksuz sanıklar Çetin Babat, Emin G., Sadi Babat, Şehmus Babat ve Yılmaz G. için beraat kararı veren mahkeme, sanık Ramazan Babat’a ise “çocuğa nitelikli cinsel istismardan” 18 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmadan” ise 6 yıl olmak üzere toplam 24 yıl hapis cezası verdi. 

Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti

NE OLMUŞTU?

Şirnex’in Qileban ilçesine bağlı Sêgirk beldesinde korucu Ramazan Babat, S.G. isimli kız çocuğuna Mayıs 2022’de tecavüz etmişti. Bir yıl sonra olayın basına yansımasıyla başlatılan soruşturma kapsamında fail Ramazan Babat ile Hazım Babat'ın kardeşi ve eski korucubaşı Şehmus Babat, çocuğun babası E.G., annesi M.G. ve kardeşi Y.G. gözaltına alınmıştı. Fail Babat, "Çocuğa nitelikli cinsel istismar” suçundan tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti. Uludere İlçe Jandarma Karakolu’nda işlemleri tamamlanan Şehmus Babat ile E.G.,Y.G ve M.G. ise serbest bırakılmıştı.

Çocuğun annesi, babası ve eski korucubaşı Şehmus Babat, olayın üstünü örtmek için Ramazan Babat’ın ailesinden 200 bin TL almıştı. Çocuk katıldığı duruşmada, “Aileme verilen 200 bin TL’den haberim yok. Ablam onların gelini olduğu için aramızı yapmaya çalışıyordu. Şehmus Babat olayı ilk duyanlardan biridir. Babat, olayın üstünü örtmek için aileme ‘şikayetçi olsanız da fail üç beş ay yatar çıkar’ demişti. Ramazan Babat’la kesinlikle hiçbir ilişkim yoktur” ifadelerini kullanmıştı.