DEM Partili Sırrı Sakık, cezaevinde tutulan HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın partiye küstüğü iddialarına ilişkin konuştu. Sırrı Sakık, “Demirtaş’ın hareketle ve bizlerle sorun yaşadığını düşünmek bize ve Kürt mücadelesine haksızlıktır. Onu iki gözümüz gibi koruruz” dedi.

Artı TV’de yayınlanan Bağdat Bağdat Cafe programında konuşan Sırrı Sakık şunları söyledi:

“Selahattin Demirtaş bizim bedenimizden bir parça. Kürt halkının bir evladıdır. Şu an cezaevinde bedel ödüyor, biz onu hareketin bir parçası olarak görüyoruz. Selahattin Demirtaş’ın hareketle, bizlerle herhangi bir sorun yaşadığını düşünmek bize ve Kürt mücadelesine büyük bir haksızlıktır. Selahattin Demirtaş’ı milyonlarca Kürt yüreğinde taşır, ona çok büyük değerler biçilir, biz de çok büyük bir değer olarak görüyoruz. Gültan Kışanak’ı da, Figen Yüksekdağ’ı da, Sabahat Tuncel’i de bütün arkadaşlarımızı öyle görüyoruz.

Özgür Özel: İliç'i zehirlenmenin, siyanürü sızdırmanın cezası 16 milyon Özgür Özel: İliç'i zehirlenmenin, siyanürü sızdırmanın cezası 16 milyon

Ama Selahattin Demirtaş ile ilgili zaman zaman eleştiriler var, belli kesimler de bunu tırmandırmak istiyorlar, ‘acaba bi gedik açabilir miyiz partide’ diye. Böyle bir şey yok; Selahattin Demirtaş bu halkın bir değeridir, bizim bir değerimizdir. Biz onu iki gözümüz gibi koruruz.

‘BU SÜREÇTE DEMİRTAŞ’IN DA KATKILARI OLACAK’

Eleştirilerimiz zaman zaman olabilir, onların da bize eleştirileri olabilir ama bu eleştiriler dostça konuşuluyor. Birbirimize nasıl katkı sınabiliriz, onları konuşuyoruz. Tabii ki bu süreçte Selahattin Demirtaş’ın da, diğer arkadaşlarımızın da katkıları alınacak. Örneğin Gültan Kışanak, benim gibi yerelden geliyor. Her anlamda yereldeki birikimini partiyle paylaşacak. Selahattin Demirtaş da siyasetteki birikimlerini partiyle paylaşacak. Talepleri olacak, partinin de, hiçbirimizin de buna ne ‘hayır’ deme hakkı yok. Tam tersi bu partiyi de, bizi de büyütür. Biz Selahattin’i ve arkadaşlarımızı çok seviyoruz.”

Selahattin Demirtaş’ın geçtiğimiz günlerde halkın ve DEM Parti’nin ihtiyaç duyması halinde devreye gireceği mesajını verdiği iddia edilmişti.

Editör: Erhan Akbaş