Türkiye İttifakı Partisi Mersin İl Başkanlığı’nın açılışı, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerine ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, İl Başkanı Orhan Oğuz Çetinkaya ve partililer tarafından gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Sinan Oğan, 2023 seçiminin ikinci turunda eski CHP Genel Başkanı ve Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı bir görüşmeyi aktardı. Oğan, Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi yeniden seçime götüreceğini söylediğini belirterek, “Kılıçdaroğlu’yla görüştüğümüzde ülkeyi yeniden seçime götüreceğini ifade etti. Bugün gördük ki Altılı Masa, Türkiye’yi yönetme iktidarında değilmiş. Türk ekonomisinde kriz olacaktı, Türkiye’de siyasal kavga giderek derinleşecekti” dedi.

Selahattin Demirtaş İngiltere seçimleri için mektup paylaştı Selahattin Demirtaş İngiltere seçimleri için mektup paylaştı

Oğan’ın açıklamaları şöyle:

“KILIÇDAROĞLU, ÜLKEYİ YENİDEN SEÇİME GÖTÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Kılıçdaroğlu ile masaya oturduk kendisine şu soruyu sordum, ‘Kılıçdaroğlu, siz parlamentoda çoğunluğu beklentilerin aksine kazanamadınız. Peki, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sizi desteklediğimiz takdirde sizin cumhurbaşkanı olmanız durumunda parlamentoyla nasıl çalışacaksınız? Sizin gönderdiğiniz karar ve kararnameler parlamentodaki Cumhur İttifakı çoğunluğuyla geri geldiğinde ne yapacaksınız? Ülke ekonomisi son 3 senedir 2023’te ifade etmiştim bunu, kötü yönetiliyordu ve maalesef ki ekonomimiz oldukça kırılgan bir noktadaydı. Siz ülkenin bir krize girmesini, parlamento ve Cumhurbaşkanlığı çatışmasıyla ülkede oluşacak bir krizi nasıl önleyeceksiniz’ dediğimde, ‘Bunu önlemek maalesef ki mümkün olmayacak’ dedi. ‘Peki çözümünüz nedir’ dediğimde, cumhurbaşkanı seçildiği takdirde ülkeyi yeniden seçime götüreceğini ifade etti.

“ERDOĞAN’LA BİRİNCİ MUTABAKATIMIZ ANAYASA OLDU”

Elbette ki Cumhur İttifakı’nın son 20 küsur yıllık iktidarında her şey günlük gülistanlık değildi, karar vermemiz çok kolay değildi. Ancak Erdoğan’la görüştüğümüzde, kendilerine sorun teşkil eden konuları ifade ettik ve kendileriyle bir mutabakat sağladık. Birinci mutabakatımız şuydu ki bugünlerde anayasa tartışmaları olduğu için ifade etmek istiyorum. Anayasanın ilk 4 maddesine dokunulmayacak. 66’ncı maddesindeki Türklük ifadesi olduğu gibi muhafaza edilecek. Bugünlerde bazı AK Parti’li yöneticilerinin anayasa tartışmaları ile ilgili farklı açıklamalarını duyuyoruz ve buradan kendilerine Cumhurbaşkanının bize verdiği sözü hatırlatmak isterim. Anayasanın ilk 4 maddesi neyin pahasına olursa olsun olduğu gibi kalacaktır. Hiç kimse anayasamızdaki Türklük maddesini çıkarabileceğini aklının ucundan bile geçirmesin. Onun dışında elbette ülkemizin daha modern, daha çağdaş ve daha pratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz. Onun dışındaki maddeler modern çağımıza ve modern Türkiye’ye uygun olarak yeniden ele alınabilir, bir mutabakat çerçevesinde elbette görüşülebilir, değerlendirilebilir.”

“TÜRKİYE’DE SİYASAL KAVGA DERİNLEŞECEKTİ”

Biz bu bir sene şunun için sustuk, dedik ki olabilir, insanlar onların istemediği yönde aldığımız kararı kızgınlıkla yanaşabilirler, saygı duyarız ancak süreç bizim neden bu kararı aldığımız ve nerede durduğumuzu ortaya koyacaktır. Bugün gördük ki Altılı Masa Türkiye’yi yönetme iktidarında değilmiş. Biz bugün net bir şekilde görüyoruz ki, eğer biz Altılı Masa adayını destekleseydik ve cumhurbaşkanı seçtirseydik, Türkiye bugünlerde yeniden seçimi konuşuyor olacaktı. Türk ekonomisinde kriz olacaktı, Türkiye’de siyasal kavga giderek derinleşecekti. İnsanların bizim hangi noktada durduğumuzu anlamaya başladığı bir dönemdeyiz.”