Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları

Uzmanlar, aç karnına içilen sigaranın, kalp krizi geçirme riskini 10 kat artırdığı ve ani ölümlere yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları

Uzmanlar, aç karnına içilen sigaranın, kalp krizi geçirme riskini 10 kat artırdığı ve ani ölümlere yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Aç karnına sigara içildiğinde kan pıhtılaşıyor ve kalp krizi riski artıyor. 55 yaşın altında görülen kalp ölümlerinin yüzde 80'ine sigara neden oluyor.

Sigaranın aç karnına içilmesi bazı zararlı maddelerin direkt kana karışmasına ve ardından baş dönmesi gibi sıkıntılara sebep olabilir.

Aç karnına içilen sigaranın mideye zararları

Aç karnına içilen sigara mide asidini artırır. Bu durum ülser oluşmasına ya da var olan ülserin artmasına neden olabilir. Sigara, asit artışına neden olabileceği için reflü hastalığına da davetiye çıkarabilir. Gün boyu nikotin tüketilmiyorken iftarla birlikte ardı ardına yakılan sigara, vücutta nikotin yüklenmesinin artmasına ve normal günlerdeki içicilikten daha fazla zarar vermesine neden olabilmektedir.

Aç karnına içilen sigaranın sağlığa zararları

İftar ile birlikte içilen nikotinin hızla kana geçmesi, nabız sayısının artmasına ve çarpıntıya sebep olabilir. Kan basıncı yükseleceğinden, tansiyon artar ve kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer. Kısacası uzun süren açlık sonrası sigara içilmesi, baş dönmesi, tansiyon dengesizliği ve çarpıntı ile sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Gün boyu sigara içmeyip iftar ile birlikte ardı ardına sigara içmeye başlanması bir fayda yaratmaz. Çünkü gün boyu sigara içmeyen kişiler, nikotin açlığını gidermek için iftar ile birlikte sık sık ve derin derin nefes çekerek nikotini tüketirler. Bu kadar sık ve dumanı içine hızla çekmek sağlığa daha fazla zarar verilmesine neden olacaktır.

İçilen bir tek sigara bile damarları daraltarak, kalp ve beyin kan akımlarını azaltmakta, kolesterolü yükseltmekte ve pıhtı oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Kalp krizleri, felçler, beyin kanamaları, ritm bozuklukları gibi öldürücü ve sakatlayıcı birçok hastalığa davetiye çıkarılmaktadır.

Sigara ile oruç açmanın, nikotine 'damarlarımı daralt' komutu vermek anlamına gelir. Sigaranın her zaman zararlı olduğunu, ancak özellikle aç karnına içilen sigarının verdiği zararın daha ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutan sigara bağımlılarından bazılarının, orucu sigara ile açtıklarını bunun ölümcül tehlikeye davetiye çıkardığını söyledi.

Yaklaşık 16 saate varan bir açlık süresinin ardından hemen sigara içmenin damarlar üzerinde ciddi etkiler oluşturur. Sigaranın içinde bulunan nikotin ve benzer özelliği olan diğer maddeler, özellikle uzun süren açlığın ardından içildiğinde damarlarda kasılma yapıyor. Hangi damarda ve kaç sigaradan sonra bu kasılmaları yapacağı aslında belli değil. 16 saatlik açlık döneminden sonra sigarayla oruç açmak, nikotine 'damarlarımı daralt' diye komut vermek anlamına geliyor. Bu maddeler kalp damarlarını sıkıştırıp büzüştürerek kalp krizini tetikliyor.

Uzun süreli açlıktan sonra içilen sigaranın yalnızca kalp değil, beyin damarlarında da ciddi hasara yol açıyor. Sigaranın vücudun bütün organlarına zarar veriyor ve şimdiye kadar belirlenmiş hiçbir faydası bulunmuyor. Bu nedenle sigara tiryakiliği bir hastalıktır ve bağımlıların bunu en kısa sürede terk etmeleri gerekir.

Aç karnına sigara içmenin ani kalp krizi, hipertansiyon krizleri, ani nörolojik felçleri de beraberinde getiriyor. Aç karnına içilen sigaranın zararları çok daha fazla olduğu için, yemekten önce sigara içilmemelidir. Özellikle aç karnına sigara kullanımlarında midede kanama, delinme gibi komplikasyonlar daha sık görülmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER