TBMM Genel Kurulu'nda Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez'in, kürsüde konuşmasının tamamladığı esnada fenalaşarak yere düşerken AKP'li vekiller “Allah’ın gazabı böyle olur işte, Allah’ın gazabı” diye bağırmış. Söz konusu ifadelere TBMM tutanaklarına da geçti.

Meclis tutanağına göre, Bitmez, konuşmasını “Vicdan azabından kurtulsanız tarihin azabından kurtulamayacaksınız. Tarihin azabından kurtulsanız Allah’ın gazabından kurtulamayacaksınız” sözleriyle noktalarken AKP'li Özlem Zengin, "Yürü! Siz öyle olacaksınız!" diye tepki gösterdi.

AKP sıralarından bağırışlar sürerken; Bitmez, Genel Kurul'u selamladı ardından fenalaşarak yere düştü. Bitmez'in yere düşmesinin ardından AKP sıralarından “Allah’ın gazabı böyle olur işte! Allah’ın gazabı böyle!” sesi yükseldi. Bu ifadeler Meclis tutanağına da işlendi. Bu ifadenin ardından oturuma 20 dakika ara verildi.

meclis tutanağı

Meclis tutanağından alınan ekran görüntüsü

"ARKADAŞLARIMIZ NE OLDUĞUNU ANLAYAMAMIŞ OLABİLİR"

Yaşananlara ilişkin daha sonra Genel Kurul'da açıklama yapan AKP Grup Başkanvekilii Özlem Zengin, söz konusu ifadeler için "Bazı arkadaşlarımız arkalarda olduğu için olayın ne olduğunu hemen anlayamamış olabilirler" dedi.

AKP itiraz etti: Bitlis'te DEM Partili Faruk İşlek'in adaylığı düşürüldü AKP itiraz etti: Bitlis'te DEM Partili Faruk İşlek'in adaylığı düşürüldü

Bitmez'e konuşması sırasında "Ahlaksız, yalancı" diye bağıran Zengin, partisinin sıralarından yükselen ifadelere dair eleştirilere "Dışarıdan izleyenlerin, bir zalimlik içerisinde konuya yaklaştığını okuyorum, görüyorum" diye karşılık verdi.

Zengin, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Saadet Partisinden Kocaeli Milletvekili Sayın Hasan Bitmez bu olayı yaşarken biz insan olarak en çok, buradaki herkes, her bir arkadaşımız dedi ki: 'Bu hepimizin başına gelebilir.' Siz de dâhil olmak üzere, siz de çok yakından şahit oldunuz, hatta en detaylı siz anlattınız bize. Bazı arkadaşlarımız arkalarda olduğu için olayın ne olduğunu hemen anlayamamış olabilirler. Tabii, dışarıdan izleyenlerin bir zalimlik içerisinde konuya yaklaştığını okuyorum, görüyorum. Bu o kadar insani bir şey ki hepimizin kalbine dokunan, hepimizin merhametle yaklaştığı bir durum ve dediğim gibi bizim buradaki bütün kavgalarımız siyasi kavgalardır, biz insan olarak birbirimizi seviyoruz, birbirimize saygı duyuyoruz, farklı partilerden dostluklarımız var, arkadaşlıklarımız var; biz düğünlere gidiyoruz, cenazelerimizi paylaşıyoruz, bütün burada yapılan törenlerde, cenaze törenlerine, bütün siyasi partilerden arkadaşlar ortak katılıyoruz"

Milletvekilleri ve sağlık ekiplerinin müdahalelerinin ardından Bilkent Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınan Bitmez'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.