Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından Gazze’de başlayan savaşın bölgeye yayılma riski giderek daha çok dillendiriliyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve müttefiklerinin Orta Doğu’yu büyük bir savaşa çektiği yönünde uyarıda bulundu.

Lavrov, ABD ve Batı’nın bu yaklaşımının Ukrayna, Irak, Libya ve Suriye’de tamamen açığa çıktığını söyledi.

“ABD’nin askeri varlığını arttırması durumu daha da karmaşık hale getiriyor”

Lavrov’un açıklamaları ve Rusya’nın endişeleri üzerine sorulan soruya, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova; “Bunu sürekli tekrar ediyoruz; ABD’nin Doğu Akdeniz’de askeri gücünü arttırması ve sürekli provokatif açıklamaları bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Bu da terörist eylemlerin daha da şiddetli hale gelmesine ve çatışma sahasının genişlemesine yol açıyor. Dolayısıyla bölgedeki diğer potansiyel çelişkilerin açığa çıkmasına neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı

Analistler de bölgeye çok sayıda asker, silah ve hava kuvvetlerinin gönderilmesinin Washington'un niyetini doğruladığını söylüyor.

“Irak’ın savaşa katılması uzak bir ihtimal değil”

Rûdaw’a konuşan Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, "İran'ın merkezde olduğu büyük Şii koalisyonunun bir parçası olarak Irak'ın bu savaşa katılması pek olası değil" yorumunu yaptı.

Çatışmaların daha geniş bir coğrafyaya yayılması ihtimalinin bulunduğuna dikkati çeken Markov, “Gazze'deki katliamın intikamı için Amerikan üslerine yönelik saldırılar giderek artacak. Bu saldırılar Kürtlerin de içinde bulunduğu alana sıçrayabilir. Ayrıca İdlib ve Efrin’de Türk, Suriyeli ve Kürt güçler arasındaki çatışmalar daha da yoğunlaşabilir” ifadelerini kullandı.

Moskova'nın Orta Doğu'da savaşın yayılması olasılığına ilişkin uyarısı, Irak, Kürdistan Bölgesi, Suriye ve Rojava’da Amerikan üslerine yönelik saldırıların arttığı bir döneme denk geliyor.

Ayrıca Moskova, bu saldırıların ABD tarafından bölgedeki devletleri çatışmaya çekmek amacıyla kışkırtıldığını iddia ediyor.