Hrant Dink Vakfı, “Cumhuriyet’in 100 yılında Azınlık Hakları Konferansı” adıyla İstanbul Şişli’de bulunan Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda uluslararası konferans düzenledi. İki gün sürecek olan konferansta, “Kavramsal Çerçeve ve Azınlıkların Korunması” ve “Lozan ve Sonrası Azınlıklar” başlığıyla iki gündem tartışılacak. 

LPG'ye indirim geliyor! LPG'ye indirim geliyor!

Konferansın ilk gününde açılış konuşmasını 19 Ocak 2007 tarihinde katledilen Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink gerçekleştirdi. Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesi ile ilgili konuşan Dink, "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

‘ÖLÜM EMRİNİ VERENLER ARAMIZDA DOLAŞIYOR’

Yıllardır katillerle ayın havayı soluduklarını dile getiren Dink, "Dink'in ölüm emrini verenlerin aramızda dolaştığını biliyoruz zaten. Sabahattin Ali'nin, İlhan Erdost'un, Zeki Tekiner'in, Uğur Mumcu'nun, Musa Anter'in katilleriyle aynı havayı soluduğumuzu bilmiyor muyuz? Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3-5 yıl fazla ya da az ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Bu dava adaletin yerini bulması, ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır dedik. Yargıtay ilk kez saçmalamış gibi yapamıyoruz, Dink'in kalemini kıran aynı Yargıtay değilmiş gibi yapamıyoruz” diye belirtti.