Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hava kuvvetlerinde görev yapan pilotlara hitaben yaptığı konuşmada, ABD öncülüğündeki NATO ittifakının Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasından bu yana Rusya’ya doğru genişlediğini, ancak Moskova’nın herhangi bir NATO ülkesine saldırma planı bulunmadığını belirtti.

DW Türkçe’nin haberine göre, “Bu devletlere yönelik saldırgan niyetlerimiz yok” ifadesini kullanan ve Rusya’nın hiçbir NATO ülkesinde gözü olmadığını söyleyen Putin, “Polonya ve Baltık ülkeleri gibi başka bazı ülkelere de saldıracağımız düşüncesi, ki Çekler de korkutuluyor, tamamen saçmalık” dedi.

Batı’nın Ukrayna’ya temin etme sözü verdiği F-16 savaş uçaklarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Rusya lideri, böylesi bir adımın Ukrayna’daki durumu değiştirmeye yetmeyeceğini belirtti. Putin, "F-16 savaş uçakları sağlarlarsa, ki öyle konuşuyorlar ve görünüşe göre pilotları da eğitiyorlar, bu savaş alanındaki durumu değiştirmeyecektir. Ve şu an tankları, zırhlı araçları ve çoklu roketatar dâhil diğer ekipmanları imha ettiğimiz gibi, bu uçakları da imha edeceğiz” diye ekledi.

"Üçüncü ülkelerdeki hava sahalarında kullanılacaklarsa, elbette nerede tespit edilirse edilsin bizim için meşru hedef hâline geleceklerdir" diyen Putin, F-16’ların nükleer silah da taşıyabildiğini hatırlattı.

İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı

Putin’in bu uyarısı, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın önceki gün F-16 savaş uçaklarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından geldi. Kuleba, Batı’nın tedarik edeceği F-16’ların önümüzdeki aylarda Ukrayna’ya ulaşmasının beklendiğini söylemişti. Şu ana kadar Belçika, Hollanda, Danimarka ve Norveç gibi ülkeler Ukrayna’ya F-16 bağışında bulunma sözü verdi.