6 Şubat Maraş depremlerinin ardından Türkiye'de deprem riski olan bölgelerle ilgili uyarılarda bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "20 senede Türkiye'yi depreme dirençli hale getirebiliriz. Bütün Türkiye'yi deprem dirençli hale getirebiliriz" dedi.

Prof. Dr. Görür şu bilgileri aktardı:

" Erzincan, Bingöl-Karlıova arasında bir büyük bir deprem bekliyoruz. En son deprem orada 1790'larda oldu. Aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Bingöl Karlıova'yla Bingöl Göynük arasında da 7.2 büyüklüğünde deprem olabilir."

Ordu'da, yeni bir maden ocağı kurulması için ÇED süreci başlatıldı Ordu'da, yeni bir maden ocağı kurulması için ÇED süreci başlatıldı

Uyarısının devamında Yer Bilimci Görür, "Özellikle Adıyaman ve Hakkari arasındaki o bindirme kuşağında bazı sıkışmalar olmuş olabilir. Bu son depremlerden dolayı olabilir. Oralara özen göstermemiz gerekiyor. Son depremlerden dolayı levha yani, Anadolu levhasının içindeki faylarda kimi hareketlenmeler oldu. Dolayısıyla mesela Adana, işte bunun yanında Sivas, Kayseri yöresinde biraz daha özenli olunmalı. Deprem dirençli hale getirme çalışmaları burada özenle yapılmalı." ifadelerini kullandı.