Van’da Abdullah Zeydan’ın mazbatasını iptal eden hakime terfi Van’da Abdullah Zeydan’ın mazbatasını iptal eden hakime terfi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van Milletvekili Pervin Buldan, 90’lı yıllarda Başbakanlık yapan Tansu Çiller’in bugün hayatını kaybeden eşi Özer Uçuran Çiller ile ilgili X sanal medya hesabında bir paylaşım yaptı. Çiller’in 90’lı yıllarda PKK’ye yardım eden iş insanlarının listesinin ellerinde olduğunu iddia ettiği dönemde faili meçhul cinayetle katledilen eşi Savaş Buldan'ın ölümünü hatırlatarak, "Senin eşin yatağında öldü bizimkiler ise senin emrinle işkenceyle" dedi.

Buldan'ın paylaşımı şe şekilde: "Ne kadar manidar değil mi Tansu Çiller? Bugün 1 Haziran. 3 Haziran yani iki gün sonra Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın 30. katledilme yıldönümleri. Senin eşin yatağında öldü bizimkiler ise senin emrinle işkenceyle." 

NE OLMUŞTU? 

Dönemin Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Tansu Çiller Başbakan olduğu dönemde, ellerinde PKK’ye yardım eden Kürt iş insanlarının olduğu bir liste olduğunu söylemişti. Sonrasında 3 yılda yaklaşık 19 Kürt iş insanı faili meçhul cinayetlerle katledilmişti. Söz konusu dönemde Pervin Buldan'ın eşi Savaş Buldan, Colemêrgli Hacı Karay ve Amedli iş insanı Adnan Yıldırım 2 Haziran 1994'te İstanbul'da kaçırılmış, cesetleri de iki gün sonra Bolu'da bulunmuştu. Otopsi raporlarına göre, üçü de işkence ile katledilmişti.