CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Şeyh Said tartışmalarına dair dikkat çekici bir çıkışta bulunarak, “Acılar torunların kalbini acıtıyorsa saygılı olmak gerekir” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TV100’de Candaş Tolga Işık’ın “Az Önce Konuştum” programının konuğu oldu, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde? Metropoll anketi: İstanbul’da İmamoğlu mu, Kurum mu önde?

Özel, Diyarbakır kayyumunun Şeyh Said Bulvarı açmak istemesinin ardından başlayan ve İYİ Parti’de de tartışma yaratan Şeyh Said’le ilgili “Şeyh Said’e hain demem, kahraman demem sizi memnun edecekse… Şeyh Said isyanının kendi konjonktüründe Cumhuriyet’e karşı bir ayaklanma olduğunu biliyorum. Bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş acılar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa, o acıya saygılı olmak gerekir. Ama tarihten ders çıkarmak lazım. Cumhuriyet’in kurucu kadroları, bugünkü gibi iletişim olanaklarının olmadığı, verilen emirlerin takibinin mümkün olmadığı yerde yaşanmış birtakım rahatsızlıklar, üzüntüler varsa bunu Atatürk’e mal etmek, CHP’nin sırtına yük gibi vurmak da kimsenin haddi değil” yorumunda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) ile görüşme gündemine ilişkin konuşan Özel, “DEM Parti’ye nezaket ziyaretine gideceğim. Ben genel başkan seçildim, eş genel başkanlar beni arayıp tebrik etti. Bu aşamada adaylarla ilgili bir gündemimiz yok” dedi.