Özgür Gündem gazetesi dağıtımcısı Orhan Karaağar, katledilişinin 31’inci yılında Wan’ın Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) tarafından düzenlenen anmaya, Orhan Karaağar'ın ailesi ve DFG Eşbaşkanı Serdar Altan'ın yanı sıra çok sayıda gazeteci, Halkların Eşitilik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri ile Barış Anneleri katıldı. 

'KARANLIK GÜÇLER KATLETTİ'

Anmada konuşan DFG Wan Temsilcisi Adnan Bilen, katledilen Özgür Basın çalışanlarını unutmayacaklarını vurguladı. Bilen, "Orhan Karaağar şahsına bütün Özgür Basın şehitlerini anıyoruz. Arkadaşımız karanlık güçler tarafında 31 yıl önce katledildi. Devletin beslediği ve büyüttüğü güçler tarafında katledildi. O günden bugüne mezarına her anmasına geldiğimizde katillerin bulunup cezalandırılmasını talep ettik. Tıpkı Musa Anter ve Burhan Karadeniz ve şehit edilen Özgür Basın şehitleri gibi Orhan’ın katilleri devlet tarafından saklandı. Eğer Orhan Karaağar’ın katilleri ortaya çıkarılıp yargılansaydı, Hrant Dink ve birçok gazeteci katledilmezdi. Katillerin bulunup cezalandırılması icin mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

'MÜCADELELERİ SÜRÜYOR'

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise, Orhan Karaağar’ın "hakikat ve gerçeğin mücadelesini verirken şehit düştüğünü" söyledi. Altan, "31 yıldır arkadaşımızın failleri bulunmadı. Her ne kadar üzerinden uzun bir zaman geçmiş olsa da biz buradayız. Arkadaşlarımız kanıyla mücadele verdiler. Kanlarıyla bir mücadele oluşturdular. Bu kanlarıyla kurdukları geleneği bugüne kadar geldi. Bugün de halen mücadeleleri devam ediyor. Bugün Kürt basını, hakikat, gerçeklik ve doğruyu anlatıyorsa zamanında arkadaşlarımızın canlarıyla verdikleri bedellerle bu olmuştur. Bu da bizim için onurdur. Onların mücadelesini vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

'TOPLUMU AYAĞA KALDIRDILAR’

30 yıl tutsak kaldıktan sonra 4 ay önce tahliye olan Orhan Karaağar’ın kardeşi Nizam Karaağar ise, "Arada 31 yıl geçti ama bizim acımız halen geçmiş değil. Hazreti Muhammed'in dediği gibi; ‘bir insanı katlettiğinde bütün insanlığı katledilmiş olursun.'  Hiçbir arkadaşımız Ahmet Arif’in şiirinde geçtiği gibi, birebir kavgada yenilmediler. Pusu kurup canice katlettiler. Amaçladıkları azaltma ise, kendileri azaldı. Amaçları karanlık ise, kendileri karanlıktadır. Biz her zaman buradayız ve sahipleniyoruz" diye konuştu.