HDP Muradiye ilçe örgütü kongresi gerçekleştirildi HDP Muradiye ilçe örgütü kongresi gerçekleştirildi

Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Beşparmak Mahallesi’nde sel nedeniyle onlarca kuzu telef olurken, çoban ise canını zor kurtardı.

Muradiye’de etkili olan sağanak sağış hayatı olumsuz etkiledi. Başparmak Mahallesi’nde kuzuları otlatan çoban İbrahim Aygün, yağışın başlamasıyla birlikte mahalleye dönerken 300 kuzudan ancak yarısını sel suyundan kurtarabildi. Selden dolayı canını zor kurtarın çoban Aygün, “5 aileye ait 300 kuzuyu otarıyordum. Yağan yağmurun ardından sel oluştu. Ben kuzuları dereden çıkarmaya çalıştım, ancak başaramadım. Otlattığım 300 kuzudan yarısı sel sularına kapıldı, canımı bile zor kurtardım. Kuzuların çoğu çamurun altında kaldı. Beşparmak Mahallesi’nden Uluşar Mahallesi arasında dere boyunca bulduğumuz kuzuların cesetlerini çıkardık, ancak zaten çoğu da çamurun altında kaldı” dedi.

Salih Aygün, Burhan ve Ayhan Aygül ile Şahabettin Baran isimli vatandaşlara ait olduğu belirtilen yaklaşık 150 kuzunun telef olduğunu belirten Ekrem Aygün, “Telef olan kuzuların sayısını şimdi bilemiyoruz, ancak kuzuları saydıktan sonra sayıları netleşecek. Yaralı kurtulan kuzuların hepsi de sel sularını yuttukları için onların da yaşama şansları yok. Birkaç tanesini de kestik. Bu kestiklerimizi de kim nasıl yiyecek onu da bilemiyorum. Bir doğa afeti yaşadık” diye konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve jandarma ekipleri ise bölgede incelemelerde bulundular.