Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeniden aday olduğunu açıkladı. Adaylık başvurusunu CHP Ankara İl Başkanlığı’na yapan Yavaş, “Yakında büyük bir toplantı yapıp Ankara halkına söz verdiğimiz gibi hesap vereceğiz. Kendimi Ankara halkına emanet ediyorum” dedi.

“Seçimden önce verdiğimiz sözün en büyüğü Ankara halkına israf etmeden, şeffaf, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim getireceğimize, bir zihniyet değişikliği yapacağımızı ve tarafsız bir şekilde Ankara halkına hizmet edeceğimizin sözünü vermiştik” diyen Yavaş, “En büyük projemiz aç ve açıkta kimseyi bırakmamak ve Ankara’dan kazandığımızı yine Ankara halkı için harcamak ve Ankara halkını bütün yönleriyle zengin etmek diye söz vermiştik. Yakında seçimden önce sunduğumuz 100 projeden kaç tanesini gerçekleştirip, kaç tanesini gerçekleştiremediğimizin sunumunu yapacağımız büyük bir toplantı yapıp Ankara halkına söz verdiğimiz gibi hesap vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AYNI YOLDA DEVAM EDECEĞİZ’ 

Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye örnek olacak, şimdiye kadar hiç uygulanmamış, belediyecilikte devrim yaptığımız bir çok uygulama var. Bunları da kamuoyu ile paylaşacağız. Örnek alındık, dünya çapında ödüller de aldık. Biz, ABB’nin adil bir şekilde, tarafsız, israf etmeden ve dürüst bir şekilde yönetileceğini bütün dünyaya göstermek istedik ve çok şükür bugüne kadar bunu başardık. Aynı yolda devam edeceğiz.

‘KENDİMİ ANKARA HALKINA EMANET EDİYORUM’ 

Ankara halkına şunun müjdesini verebilirim. Ankara’da mevcut belediyemizin üstüne çok daha fazla belediye katmak suretiyle ve belediye meclisinin çoğunluğunu sağlamak üzere şimdiye kadar topal ördek olarak adlandırıldık ama hiçbir zaman şikayet etmedik, hizmet etmekten de geri almadık. İnşallah, Meclis’te çok sayıda belediye başkanımız ve üyelerimizle birlikte, Cumhuriyet’in başkenti ve dünya başkentleriyle yarışır bir Ankara yapmaya devam edeceğiz. Kendimi Ankara halkına emanet ediyorum.

‘GÖKÇEK, MOBİLYANIN PARASINI DA BELEDİYEYE ÖDETMİŞ’ 

İmamoğlu vaatlerini açıkladı İmamoğlu vaatlerini açıkladı

Yavaş, konuşmasının ardından Melih Gökçek’in, önceden Belediye Lojmanı olarak kullanılan Dikmen’deki konutlarına yönelik, “Usulsüz satış” gerekçesiyle açılan davada verilen ‘tahliye’ kararına ilişkin soruya da yanıt verdi.

Yavaş şöyle konuştu:

“Çok sayıda dosyamızın bir kısmı takipsizlik ile sonuçlandı. Gerekli itirazlarımızı yaptık. Belki yüzlerce hakkımızda şikayet edildi daha bir tane soruşturma çıktığı yok. Ancak bizim yaptığımız şikayetlerin dosyası halen bekliyor. Konut davası, bir belediye başkanı üç yıl dolmadan kendi belediyesine ait bir konutu satın alamaz. Sayın Gökçek’e ‘Görevi bırak’ dedikleri esnadan daha sonra kendi başkanlık yazısıyla oturduğu konutun, dört adet konutun satışına karar vermiş. Oysa üç yıl geçmeden satın alamazlar. Kendi ve yakınlarını da kapsar bu yasak. Takipsizlik verildi. Takipsizliğin kaldırılması için itiraz edeceğiz. Bu bir suçtur. Yerel mahkeme aleyhimize karar vermişti ancak İstinaf Mahkemesi tapunun iptaline ve tekrar belediye adına tesciline karar verdi. Yargıtay süreci de var. Bunun için ben soruşturuldum. Belediyede yaptığımız incelemede özel kalem adına alınan ev mobilyalarının da Gökçek’in evine gittiğini gördük. Bunu da soruşturuyoruz. Sadece evi almamış, eşyaların parasını da belediyeye ödetmiş. Maalesef durum budur. Yargıtay kararını beklemeden evi tahliye etmesi beklediğim bir davranış. Aslında beklemediğim bir davranış ama olması gereken budur.”

Editör: Erhan Akbaş