Dîlok’ta (Antep) kaybolduktan birkaç ay sonra 27 Eylül 2022'de katledildiği ortaya çıkan 3 yaşındaki Lina Nazlı Erbay'ın ölümüne ilişkin açılan davanın 7'nci ve karar duruşması Antep 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu failler Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, çocuğun annesi Melisa İlhan, babası Abdurrahman Erbay, ailenin avukatları, Antep Barosu, Türkiye Barolar Birliği (TBB), Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM), Çocuk Destek Merkezleri (ÇODEM) gönüllü avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Bitlis'te 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı Bitlis'te 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı

Çocuk katillerine indirim yapılmadı 

  

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada fail ve mağdur avukatlarının dinlenmesi ardından savcının bir önceki duruşmada verdiği mütalaa tekrarladı. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, "Çocuğun kasten öldürülmesi" suçundan fail Muhabbet Toz'a ağırlaştırılmış müebbet ve "Çocuğa karşı eziyet" suçundan 7 yıl hapis cezası, diğer fail Mehmet Aksu hakkında, "Çocuğu kasten öldürülmesine yardım etme" suçundan 20 yıl, "Çocuğa karşı eziyet" suçundan 7 yıl hapis cezası verdi. Heyet cezada indirime gitmedi.

Ne olmuştu?

Melisa İlhan, 2022 yılında çocukları Lina Nazlı Erbay ve 1,5 yaşındaki Naime Ceyda ile birlikte okul arkadaşı olan Muhabbet Toz’un Şahinbey’de bulunan evine taşındı. Bu süreçte çocukları alıkonulup, fuhuşa sürüklenen Melisa, 27 Eylül 2022'de polise giderek  K.A., Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz hakkında şikayetçi oldu. Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında bir evde yapılan aramalarda derin dondurucuda Lina Erbay’ın cenazesi bulundu. Katledilen çocuğun vücudunda darp izleri tespit edilirken, cansız bedeninin uzun süredir derin dondurucuda bekletildiği öğrenildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sonucunda K.A., Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz, isimli şahıslar gözaltına alındı. Gözaltına alınan Mehmet Aksu ile Muhabbet Toz tutuklandı. İki fail hakkında hazırlanan iddianamede Lina Nazlı Erbay'ın ölümüne yol açtığı belirlenen Muhabbet Toz hakkında “Çocuğa karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “Çocuğa karşı eziyet” suçundan ise 8 yıla kadar hapis cezası, Mehmet Aksu hakkında ise “Çocuğa karşı kasten öldürmeye yardım etme” ve 'Çocuğa karşı eziyet” suçlarından 28 yıla kadar hapis cezası istendi.