Sunucu ve gazeteci Kübra Par'ın, TV 100'deki yayında, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Kadıköy Süreyya Operası'nda dinlemeye gittiği ve operanın bitiminin ardından saygı amacıyla reverans yaparak elini öptüğü, soprano Pervin Chakar hakkındaki sözleri gündem oldu.

Kübra Par, yayında klasik müzik konserlerini takip etmeye çalışan bir gazeteci olarak Chakar'ın adını hiç duymadığını söyleyerek, konuyla ilgi İstanbul Devlet Senfoni'den ve Opera-Bale'den sanatçıları aradığını anlattı.

Chakar'ın önemli bir sanatçı olup olmadığını merak eden Par, "Pervin Chakar'ın gerçekten dünyaca ünlü bir soprano olup olmadığını Devlet Opera ve Balesi'ndeki sanatçılara sordum" dedi.

Sanatçıların kendisine yanıtlarını öne süren Par sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayır biz de adını bu vesileyle duyduk. Aslında bu kadar başarılı bir sanatçı olsaydı muhakkak duyardık. Hem İstanbul'da hem Ankara'da bizim Opera- Bale Genel Müdürlüğümüz kendisini muhakkak kadroya almak isterdi. Ama daha çok Kürt kimliği üzerinden yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş. Bunun üzerinden dünyada çeşitli operalara etkinliklere katılmış bir isim. Ancak sanatıyla dünya çapında başarılar elde ederek, klasik müzik otoriteleri tarafından dünyaca ünlü soprano olarak kabul edilmiş biri değil."

'CHP'nin Genel Başkanı hangi sanatçının önünde eğilecek, hangi sanatçının elini öpecek, bu açıdan ben eleştiriyorum'

Silahla vurulmuş iki kişinin cansız bedeni bulundu Silahla vurulmuş iki kişinin cansız bedeni bulundu

Özgür Özel'i 'Bir sanatçının önünde eğildiği için' eleştiren Par "Ben bundan hareketle sayın Özgür Özel'i nacizane eleştirmek istiyorum. HDP ile ilişkiler, sanatçının Kürt kimliği vs. bir tarafa bırakıyorum ama Türkiye'yi yönetmeye aday CHP'nin Genel Başkanı hangi sanatçının önünde eğilecek, hangi sanatçının elini öpecek, bu açıdan ben eleştiriyorum. CHP'nin kültür- sanat politikaları açısından sınıfta kalması" yorumunda bulundu.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'a konuşan Özel ise hakkında konuşulanlara "Ben kendisinin elini Kürt vatandaşların gurur duyduğu bir sanatçı olarak nezaketen öptüm. Burada da hiçbir pişmanlığım yok." diye konuştu.

Kamuoyundan tepki yükseldi

Par'ın sözlerini kendi hesabından paylaşması sonrası ise sosyal medyadan tepki yükseldi. Kübra Par, eleştirisinin, sanatçının Kürt kimliği üzerinden olması nedeniyle tepki gördü.