Van’da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan Kent Konseyini kurma hazırlıklarının resmi duyurusu yapıldı. Kentin sorunlarının çözümü için 2014 yılında aktif rol oynayan Kent Konseyi, kayyımların atanmasıyla birlikte rafa kaldırılmıştı. Yapılan açıklamada, “31 Mart yerel seçimlerinde elde edilen büyük başarının ardından kamuoyunun ve toplumun beklentilerinden biri olan Kent Konseyi’nin yeniden kurulması için çalışmalar başladı” denildi. 

Çağrıyı eş başkanlar yapacak

Başkale'de meydana gelen trafik kazasında 3’ü çocuk 9 kişi yaralandı Başkale'de meydana gelen trafik kazasında 3’ü çocuk 9 kişi yaralandı

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan’ın çağrısı ile toplanacak olan Kent Konseyi, genel kurul toplantısını gerçekleştirerek divan kurulunu belirleyecek. Ayrıca genel kurul toplantısında, kent konseyi başkanı, genel kurul, yürütme kurulu ile meclisler ve çalışma grupları belirlenecek.

Kapsamlı toplantılar yapılacak

Konsey bünyesinde “Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi, Çocuk Meclisi, Engelli Meclisi” gibi oluşumların da yer alacağı belirtilen açıklamada, her kesimden temsiliyet esasına önem vererek, kentteki kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kadın oluşumları ve 694 mahalle muhtarını kapsayacak şekilde geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirileceği kaydedildi. Açıklamada, daha yaşanabilir bir kent, çevreci ve ekolojik çalışmalar, kentin ötelenen ve kronikleşmiş sorunlarının tespiti ve çözümü gibi kapsamlı çalışmalar yapılarak, çıktılar oluşturulacağı belirtildi.  

Kent Konseyinde ortak payda Wan olacak

Kent konseyi’nin, belediyeyle yakın diyalog içinde olan, ancak kendi duruşunu koruyarak kentin sorunlarının konuşulmasına, tartışmasına ve ortak çözümlerin takibinin yapılmasına katkı sağlayan bir yapı olarak öne çıkacağı vurgulandı. Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, “hemşehrilik hukuku”, ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi ve kentin tüm dinamikleri ile yönetilmesi gibi amaçları benimseyen Kent Konseyi’de sadece Wan’ın konuşulacağı, kentin tüm sorun ve sıkıntılarının çözümüne katkı sunacağı bir ortam sağlayacağı belirtildi. Her yıl Ocak ve Eylül aylarında toplanacağı kaydedilen Kent Konseyi Genel Kurulu’nun  farklı zamanlarda toplantı ve saha çalışmaları yaparak, belediye meclisi ile de yakın diyalog içinde olacağı ifade edildi.