Cezaevinde bulunan kişilerin, birinci derece akrabalarının cenazelerine katılmak istediklerinde cezaevi idarelerinin talep ettiği ücretler dudak uçuklatıyor. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir mahpustan 65 bin TL cenazeye gitme bedeli alınırken, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ise 135 bin TL talep edildi. Ailenin bu ücreti ödeyemeyecekleri beyanı üzerine ise 35 bine düşürüldü. Aradaki 100 bin liranın ilk anda neden talep edildiği merak konusu oldu…

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, mahpusların yakınlarının cenazelerine katılımı ve uzak yerlere sevk edilmeleri sonrasında yaşanan ihlallere ilişkin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) başvuruda bulundu.

Mahkum yakınlarının cenazelerine katılma talebi sonrasında yaşanan ihlallere değinilen başvuruda yer alan bilgilere göre, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Tenzile Acar ve ailesi, 25 Kasım’da Şırnak’ta yaşamını yitiren dedesi Murat Acar’ın cenazesine katılma talebinde bulundu. Ancak cezaevi yönetimi Acar’ın cenazeye katılımı için aileden yol masrafı için 75 bin lira para istedi. Ailenin, meblağa itirazı üzerine cezaevi yönetimi bu kez cenazeye katılım bedeli olarak aileden 65 bin lira istedi.

ÖDEMEYİ ELDEN İSTEDİLER 

Yanı sıra cezaevi, bu miktarın banka yolu yerine aileden akşam saatlerinde elden teslim edilmesini istedi. Aile, bunun üzerine akşam saatlerinde cenazeye katılım bedeli olarak 65 bin lirayı alıp cezaevine gitti. Ancak cezaevi, daha sonra Acar’ın cenazeye katılımı için aldığı karadan vazgeçti. Cezaevi yönetimi, İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Acar’ın cenazeye veya daha sonra taziyeye katılımı halinde “güvenlik” önlemi alamayacağını ileri sürmesini gerekçe olarak gösterdi.

ANTALYA CEZAEVİ’NDE 135 BİN LİRA

Uysal Aslan’ın yaptığı başvuruda ayrıca, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Kemal Demirbaş’ın 17 Kasım’da yaşamını yitiren kardeşi Zeliha Demirbaş’ın cenazesine katılma talebine karşılık olarak da para istendiği yer aldı. Cezaevi yönetimi, başvuruda bulunan aileden 135 bin lira istedi. Ancak ailenin, bu miktarı ödeyebilecek durumda olmadığını iletmesi üzerine cezaevi, masraf olarak istediği 135 bin lirayı 35 bin liraya düşürdü. Demirbaş’ın kardeşi Raziye Demirbaş, 35 bin lirayı aynı gün banka yoluyla cezaevinin hesabına yatırdı. Demirbaş, ancak bu şekilde cenazeye katılabildi.

İHİK’E BAŞVURU

Başvuruda, tutsakların ailelerinin bulunduğu kentlerden uzak yerlere sevk edilmesi ve buna bağlı olarak yaşanan trafik kazaları yanı sıra pek çok ihlallerin sonuçlarının araştırılması ve ortadan kaldırılması için komisyon bünyesinde “Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu” incelemesi talep edildi.

Türkiye'den AB'ye iltica başvuruları 2023'te yüzde 82 arttı Türkiye'den AB'ye iltica başvuruları 2023'te yüzde 82 arttı

‘GEREKLİ DÜZENLEME ŞART’

Başvuru gerekçesinde şu ifadelere de yer verildi: “Uzak illere sevk uygulamasının önlenmesi, ailelerinin ikamet ettiği illerden yüzlerce kilometre uzaktaki cezaevlerine sevk edilen ve kendi nakil talepleri reddedilen mahpusların yaşadıkları hak kayıplarının-mağduriyetlerin tespiti ve hak kayıplarının-mağduriyetlerin giderilmesine dönük gerekli düzenlemelerin yapılması adına Komisyonun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, bir çalışma başlatması gerekmektedir.”