Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, DEM Parti Wan Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın mazbatasının verilmemesine karşı İzmir'de yapılan protesto eyleminde gözaltına alınan Mor Dayanışma üyesi Sibel Örkmez ve Kampüs Cadısı üyesi Sedanur Uğur'un tutuklanmasını protesto etti. Karşıyaka Çarşı’da yapılan basın açıklamasında, "Van halkının iradesini savunmak suç değildir, Sibel'i ve Seda'yı alacağız" pankartı açılarak, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” ve “Jin jiyan azadi" sloganları attıldı.

Açıklamayı yapan Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir üyesi Zeynep Eda Berfin Tozlu, kayyumcu, gaspçı politikalara karşı İzmir'de sokağa çıkan iki mücadele arkadaşlarının tutuklanmasının iktidarın saldırı konseptinin bir parçası olduğunu vurguladı. Tozlu, gözaltına alınan kadınların emniyette de hakaretlere, sözlü tacizlere, psikolojik işkenceye maruz kaldığını belirterek, “2911 sayılı kanuna muhalefetten arkadaşlarımızı tutuklayan bu düzenin tam karşısındayız. Gösteri ve protestolara katılmak gibi en temel haklarımızdan birine dahi tahhammülü olmayan bu faşist, kadın düşmanı iktidara yanıtımızı sokakta vermeye devam edeceğiz” dedi.

'ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Tozlu, kadınlar, Kürtler, Aleviler, işçiler, çocuklar öldürülürken sesini çıkarmayan devletin kayyım iradesini protesto eden kadınları tutukladığını ifade etti. Tozlu, “Kadınların isyanı, inadı ve inancıyla Sibel’i, Seda’yı ve tutuklu tüm kadınları alacağız. Haklarımızdan, örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Direnişimiz ile  nasıl Van’ı kazandıysak şimdi zaferi Van’dan Şırnak’a, Bitlis’e ve İstanbul’un ilçelerine taşımaya devam edeceğiz. Sibel ve Seda’yı da sizin elinizden alacağız” diye konuştu.

Van’da 129 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi Van’da 129 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi

 İSTANBUL

KBG İstanbul’da Wan’daki direnişi kutlamak ve iktidarın belediyelere yönelik el koyma politikalarına karşı Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Polisin saldırısında 50’den fazla kadın darp edilerek gözaltına alındı. Kadınlar yasaklama kararına ve gözaltılara karşı “Jin, jîyan, azadî” sloganları ile yanıt verdi.

Çevrede bulunanlar gözaltıları protesto ederek polise tepki gösterdi. Ardından polis çemberi dışında kalan kadınlar slogan attı. Polis tekrar kadınlara saldırarak aralarında basın emekçilerinin de olduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.