Mardin’de hastane inşaatında duvar çöktü: İki işçi yaralandı Mardin’de hastane inşaatında duvar çöktü: İki işçi yaralandı

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından görevlendirildiği Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde mahpuslara yönelik işkenceleriyle nam salan Esat Oktay Yıldıran’ın adının İzmir Buca’da bir ilkokula verilmesinin yankıları sürerken, bu kez İstanbul’da Yıldıran’ı övücü afişler ortaya çıktı.

Tüm Yardımlaşma Derneği (TÜMYAD) isimli dernek, İstanbul’da pek çok noktaya işkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın afişlerini dağıttığını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Buca ilçesi Belenbaşı Köyü’nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi’nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın ismi verildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre okula geçtiğimiz mayıs ayında bu isim verildi. Belenbaşı Köyü’nde bulunan Belenbaşı İlkokulu’nun yıkılarak yeniden yapılması sonrasında yeni açılan okul binasına “Buca Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi konuldu.

Tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yaparak tabelanın indirileceğini, bu durumun “kabul edilemez” olduğunu açıklamıştı.