İsrail ordusu, insani durumun giderek kötüleştiği Gazze'de ateşkes çağrılarına rağmen, kara harekâtı tehditlerini yoğunlaştırdı. İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'deki saldırılarını bugünden itibaren artırmayı planladıklarını söyledi. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzl Halevi de, Gazze'de bir kara harekâtı düzenleyeceklerini söyledi.

Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem

Halevi, Lübnan'a ait olan ve 1967 savaşından bu yana işgal altında tuttukları Golan Tepeleri bölgesinin komutanlarıyla biraraya geldi; bu buluşmada kara harekâtı mesajı verdi: "Operasyonel ve profesyonel bir görevle, Hamas militanlarını ve altyapıyı yok etmek için Gazze Şeridi'ne gireceğiz."

İsrail Genelkurmay Başkanı, "Gazze karmaşık ve yoğun. Düşman çok fazla şey hazırlıyor ama biz de onlar için bazı şeyler hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

ORDU SÖZCÜSÜ: DAHA KUVVETLİ SALDIRACAĞIZ

İsrail ordu sözcüsü Hagari, bugün düzenlediği basın toplantısında "savaşın bir sonraki aşamasına hazırlık" olarak Gazze Şeridi'ne saldırılarını artıracaklarını belirtti. Hagari, "Gazze kentine daha kuvvetli bir biçimde saldırmaya devam edeceğiz ve saldırıları artıracağız" dedi. Hagari, Gazze'de vurdukları her bir binanın Hamas tarafından kullanıldığını da ileri sürdü.

AŞIRI ORTODOKS YAHUDİLERE 'ASKERLİK' İÇİN PAZARTESİYİ ADRES GÖSTERDİ

İsrailli sözcü, aşırı Ortodoks Yahudiler arasından 2 bin kişinin askere katılmak istediğini de söyleyerek, "Bunun için planlar yapıyoruz ve pazartesi gününden itibaren, savaş çabasının parçası olabilmeleri için askere alma işlemlerini başlatacağız" ifadelerini kullandı.

BEŞ BM KURULUŞUNDAN ATEŞKES ÇAĞRISI

İsrailli askeri yetkililerin tehditleri, 2.1 milyon ile dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gazze'de insani durumun kötüleştiği, Mısır üzerinden bugün sadece şeridin güneyine girmesine izin verilen 20 kamyonluk yardım malzemesinin "okyanusta bir damla" olarak nitelediği bir günde geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres son açıklamasında Gazze'ye yardımların sürekli hale getirilmesi çağrısı yaptı. Aralarında Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Gıda Programı'nın da yer aldığı beş Birleşmiş Milletler kuruluşu ise Gazze'de insani ateşkes çağrısında bulundu.

Ortak açıklamada, Gazze'nin son savaştan önce de İsrail'in ablukası nedeniyle çaresiz bir insani durum içinde olduğuna dikkat çekilerek "Artık felaket bir durumda. Dünya daha fazlasını yapmalı" denildi.