Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı (Sputnik) Türkiye Bürosu arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmaya varılmaması üzerine TGS öncülüğünde greve başlayan gazeteciler, eylemlerinin 100'ünci gününde Şişli’de bulunan Süzer Plaza önünde basın açıklaması yaptı.

 “Sputnik’te grev var” pankartının açıldığı açıklamaya, Emek Partisi (EMEP) İstanbul milletvekili İskender Bayhan ile emek örgütleri temsilcileri destek verdi. “İşten atılanlar geri alınsın”, “Birlikte güçlüyüz” ve “Hakkımızı istiyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada, sık sık “Grevse grev işte buradayız”, "Direne direne kazanacağız" ve “Yaşasın sınıf dayanışmamız” sloganları atıldı.

GREV 100 GÜNDÜR SÜRÜYOR

Açıklamayı okuyan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sputnik çalışanlarının sendikal hakları için başlattığı grevin 100’üncü gününe geldiğini söyleyerek, müzakere sürecinde işverenden çözüm için teklif beklerken toplamda 24 üyelerinin işten atıldığını hatırlattı.

'DOSTLARIMIZI DA GÖRDÜK, GREV KIRICILARINI DA'

Kürt gazeteciliği 126’ncı yılını kutluyor Kürt gazeteciliği 126’ncı yılını kutluyor

Başlattıkları grev sürecinde yaşadıkları olumsuzluklara değinen Durmuş, "Geride bıraktığımız 100 günde neler yaşadık neler. Dostlarımızı da gördük, grev kırıcılarını da. Aynı yolda yürüdüğümüz yürekli yol arkadaşlarımızı da gördük, yolda yoldaşlarını satanları da. Sendikamıza yönelik karalama kampanyalarını da gördük, çürüyen yalanları da. Anayasamızı çiğneyen işverenleri de gördük, buna dur diyen hakimleri de. Bizi yakan güneşi de gördük, üşüten fırtınayı, yağmuru da. Türlü türlü oyunlarla bu direnci kırmaya çalıştılar ama başaramadılar" dedi. 

MAHKEMEDEN İŞE İADE KARARI

"Önce grevimizin yasal olmadığını iddia ederek kaldırılmasını talep ettiler; 3 gün önce yapılan duruşmada mahkeme grevimizin yasal, üyelerimizin de yasal grevci olduğuna karar verdi" diyen Durmuş, ayrıca dün İstanbul 4'üncü İş Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, sendika işyeri temsilcileri Nejdet Eksilmez’in işe iadesine karar verildiğine dikkat çekti.

'DEĞİŞTİRECEĞİZ, ÇÜNKÜ BİRLİKTEYİZ'

Bu süreçte yaşadıkları hukuksuzluklara karşı devlet kurumlarının da kayıtsız kaldığını vurgulayan Durmuş, tüm bu olumsuzluklara rağmen yürüttükleri mücadeleden geri adım atmadıklarının altını çizdi. Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu yaşananlara rağmen hâlâ buradayız. Çünkü haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da bu mücadeleyi bırakmayacağımızı tüm Sputnik işverenine duyuruyoruz. Medya sektöründe orman kanunlarını değiştireceğimizi, sendikalı, güvenceli bir çalışmalı ortamını tesis edene kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi hem meslektaşlarımıza hem de medya patronlarına ilan ediyoruz. Değiştireceğiz, çünkü birlikteyiz. Birlikte Güçlüyüz."