İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin ikinci ön inceleme raporunu yayımladı. Raporda, kazada sabotaj veya elektronik harp müdahalesine dair bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, düşen helikopterin bakım ve onarım kayıtlarının incelendiğini ve bu konuda bir soruna rastlanmadığını ifade etti. Kazadan 69 saniye öncesine kadar mürettebatla iletişimde herhangi bir acil durum veya kesintinin bildirilmediği de vurgulandı.

Helikopterin, ilk uçuş güzergahları olan Tebriz’den Ağbend Köprüsü ve Kızkalesi Barajı’na havalandıktan sonra hava durumunun görsel uçuş koşulları için uygun olduğu belirtildi. Ancak, elde edilen belgeler ve diğer iki helikopterin pilot ve yolcularının ifadeleri doğrultusunda dönüş güzergahındaki hava durumunun kazaya etkisinin daha detaylı araştırılması gerektiği bildirildi.

KALINTILARDA SABOTAJ İZİNE RASTLANMADI

Helikopterin kalıntıları ve parçaları üzerinde yapılan incelemeler ve alınan numunelere göre, sabotaj veya elektronik harp müdahalesine dair herhangi bir bulgu tespit edilmediği ifade edildi. Kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Toprak kayması: En az 100 ölü! Toprak kayması: En az 100 ölü!

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılışı töreninden dönerken geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Kazada Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile birlikte 8 yetkili de yaşamını yitirmişti.