Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü

Türkiye, Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı kriminallerin adate kol gezdiği bir ülkeye dönüştü. Kırmızı bültenle aranan uyuşturucu baronlarının, suç örgütü üyelerinin yakalandığı ülkede, son olarak cihatçı radikal örgüt El Kaide liderinin gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Interpol aracılığıyla kırmızı bültenle aradığı ve ABD’nin de terör listesinde yer alan Kuveytli Hakem Al Mutairi, 2018’den beri yaşadığı İstanbul’da 25 Aralık’ta gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

10 Haber’in aktardığına göre, Hakem Al Mutairi 2011 yılında Usame bin Ladin’in ölümünün ardından El Kaide liderini Batı’ya karşı cihadından dolayı tebrik eden bir bildiri yayınlamıştı.

EL NUSRA İLE İLİŞKİSİ

Mutairi’nin Birleşmiş Milletler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlar listesinde yer alan El Kaide finansörleri arasında bulunan Abdul Rahman bin Omair Al-Nuaimi ile de ilişkisi bulunuyor.

Mutairi, 2006 yılından bu yana, Al-Nuaimi’nin başkanlığını yaptığı Küresel Saldırganlığa Direnme Kampanyası’nın Mütevelli Heyeti üyesi olarak görev yapıyor.

Hakem Al Mutairi’nin Suriye’deki cihatçı gruplardan El Nusra’ya finansal destek sağlayan Kuveyt asıllı Hajjaj bin Fahd al Ajmi ile de yakın ilişkisi bulunuyor.

Hajjaj bin Fahd al Ajmi bir açıklamasında Mutairi’nin Suriye’deki cihatçı gruplara yardım için kendisine 300 bin dolar verdiğini söylemişti.

Editör: Erhan Akbaş