İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlarına ilişkin CHP İl Başkanlığı binasında açıklama yaptı. Artık seçimin son anlarına yaklaşıldığını ifade eden İmamoğlu, “Şu an bizim sistemimizde verilerin yüzde 96’sının sonuçları elimizde var. 1 milyonun biraz daha üzerinde bir farkla birinci durumdayız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri şuan itibariyle yeni dönemdeki yetkiyi yine bize vermiştir diyebiliriz. Yüzde 52’ye yakın yüzde 39 buçuk oranında bir oy oranı iki rakip arasındaki farkı tariflemekte. Bizi mutlu eden hedeflerimizin ilçeler noktasında da büyük oranda gerçekleşmiş olmasıdır. 14 belediyemizin tamamı görevimize devam edeceğimiz belediyeler noktasında hiçbir sorun yaşamadık. 11 belediyede de sonuçlanma aşamasına gelinmiş, neredeyse sonuçlar belli olmuş ilçelerimiz. Başta şuan Gaziosmanpaşa, Pendik gibi ilçelerde rekabetin birçok ilçede kafa kafaya devam ettiğini de ifade etmek isterim. Dolayısıyla sürecin takibinde emek gösteren arkadaşlara teşekkür ederim. Sürecin henüz bitmediğini, tutanakların net olarak toplanıp ıslak imzalı tutanakların il başkanlığımıza ulaştırılacak ana kadar takibinin yapılması gerektiğini iletmeyi bir borç biliyoruz. Değerli bir görev yaptıkları için tekrar teşekkür ederim” diye konuştu. 

“Seçimi kazanmış bulunuyoruz” diyen İmamoğlu, Genel Başkanları Özgür Özel ve partililere teşekkür etti. İmamoğlu, “İstanbul ittifakın içselleştiren ve güçlendiren halkımıza, çocuklara, kadınlara, gençlere, halkın oluşturduğu vicdan ittifakına teşekkür ediyorum. Emeklilere, iş insanlarına, işçilere herkese yürekten teşekkür ediyorum. En büyük yardımcım olan aileme teşekkür ediyorum” diye belirtti.  

Erdoğan'dan seçim yorumu: "Tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir" Erdoğan'dan seçim yorumu: "Tek iktidar Cumhurbaşkanı ve kabinesidir"

İmamoğlu, “İstanbul ittifakına bakarak şunu söylemek istiyorum; millet sadece kimin yöneteceğine karar vermez, görev de verir. Seçmen ne mesaj verdi, halk ne görev verdiği anlamakla yükümlüyüz. Milletin sandıkta verdiği görevleri yok sayanlar eninde sonunda kaybederler. Sandıkta verilen görevleri herkesin doğru anlamakla yükümlülüğü vardır. Bugün halk bana belediyecilikte tam yol ileri görevini vermiştir. 16 milyon vatandaşımızla birlikte partizanlığı tarihe gömdük. İstanbul sadece bana değil, sayın cumhurbaşkanına ve iktidara da cevap vermiştir” ifadelerinde bulundu. 

MERKEZİ HÜKÜMET YERELİ YOK SAYMAMALI

İmamoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “İstanbullular bana icraatçı, halkçı belediyecilik görevi vermiştir. İstanbulluların bana verdiği tüm bu görevleri, emir kabul ediyorum. Bu sonuçlar, Sayın Cumhurbaşkanı'na da mesajlar vermiştir. İstanbulluların açık iradesi ile nedensizce bekletilen tüm imzaların bir an önce atılması gerekmektedir. Merkezi hükümetin, yerel yönetimleri yok saymaması gerekmektedir.

KAYYIMLARIN TARİHE KARIŞTIĞI BİR DÖNEM OLACAK

Ortaya konan irade güçlü bir demokrasi ve kardeşlik iradesidir. Tüm farkındalıklarımızla birlikte tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşama iradesidir. Sandıkta yaşanan İstanbul ittifakı partiler ötesi bir vicdan ittifakıdır. Ben kendimi bu iradenin hayata geçirilmesi konusunda birince derece İstanbul’da görevli ve sorumluluk sahibi sayıyorum. Siz bugün yeni bir gelecek için kapı açtınız. Yarından itibaren Türkiye başka bir Türkiye olacak. Seçim ihlallerinin tarihe karıştığı bir dönem, kayyım uygulamalarının tarihe karıştığı bir dönem bizi bekliyor olacak. Milletimizin yeni bir heyecana ve umuda ihtiyacı vardı. Siz umudu sandıkta ateşlediniz. Yarından itibaren uzun yıllardır bizi ayrıştıran kutuplaşma yerini çok sıcak bir kucaklaşmaya bırakacak. Bu şehrin Ermenileri, Kürtleri, Alevileri, Çerkesleri bu şehirde haklarını özgürce savunacaklar. Hak ve hukuk çerçevesinde her türlü talepte bulunabilecekler. İstanbul'un Türkiye'nin tüm renkleri tüm çiçekleri yarından itibaren açacak güneşle yeniden doğacak. 

İstanbul sonuçları dünyaya verilen bir mesajdır. Demokrasinin tekrar şahlanmaya başlandığı anın günüdür. Bugün artık demokrasinin kalbi İstanbul'da atmaktadır.”