İsrail, Husiler'in Kızıldeniz'de Türkiye'den yola çıkan bir yük gemisine el koyduğunu duyurdu.

Açıklamada, Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'in güneyinde İngilizlere ait ve Japonlar tarafından işletilen bir kargo gemisini ele geçirdiği belirtildi. 

Hükümet, olayı uluslararası deniz güvenliği açısından sonuçları olan bir "İran terör eylemi" olarak nitelendirdi.

'Gemide hiç İsrailli yoktu'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, "Bu, İran'ın özgür dünya vatandaşlarına karşı savaşçılığında bir tırmanışı temsil eden ve küresel nakliye yollarının güvenliği açısından uluslararası sonuçları olan bir başka İran terör eylemidir." denildi.

Toprak kayması: En az 100 ölü! Toprak kayması: En az 100 ölü!

"Gemi, Türkiye'den Hindistan'a doğru yola çıktı"

İsrail ordusu da "Bir kargo gemisinin Kızıldeniz'in güneyinde Yemen yakınlarında Husiler tarafından kaçırılması, küresel sonuçları olan çok vahim bir olaydır. İsrailliler hariç çeşitli milletlerden sivillerin görev yaptığı gemi, Türkiye'den Hindistan'a doğru yola çıktı. Bu bir İsrail gemisi değildir" paylaşımında bulundu.

Husilerden açıklama

Öte yandan geçen hafta İran destekli Husilerin sözcüsü, İsrailli şirketlere ait olan, İsrailli şirketlerce işletilen ya da İsrail bayrağı taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını duyurmuştu.

Kaçırma eyleminden önce sabah saatlerinde Husilerin askeri sözcüsü Yahya es Seri, grubun Telegram kanalından, İsrail şirketlerinin sahip olduğu veya işlettiği veya İsrail bayrağı taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını belirtti. 

Olayı değerlendiren bir ABD savunma yetkilisi ise "durumun farkındayız ve yakından izliyoruz" dedi.